Food Lion Deals of the Week 10/12 – 10/18


To see their official coupon policy, click here.

Remember any items that are Buy One Get One Free will ring up half price if you just buy one using your MVP card!

Need some help with the abbreviations? Click here to check out what all the “coupon code” means.

Food Lion also now has e-coupons you can load onto your MVP card. Click here to check them out!

 **These prices are for the Hampton Roads area in VA. Prices in your region may vary slightly but should be very similar. **

Buy One Get One Free

Land O Lakes Spreadable Butter 7-8 Ounce, Limit 2 Free

Edy’s Ice Cream 48-56 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free

Produce

Hot House Tomatoes $1.29 lb

Red Delicious Apples $1.50 lb

Tangerines 3 Lb. Bag $2.99

Fresh Express Salad Kits 9-14 Ounce Caesar, Caesar Supreme or Caesar Lite $2.99

Hot House Cucumbers $.99 each

Snack Pack Carrots 4 Count, 2.25 Ounce Packages $1.79 each

Kiwi Fruit $.50

Red Potatoes 5 lb. Bag $2.99 each

Red or White Onions Mix and Match, Jumbo $.99 lb

Beverages

Coke Products 12 Pack 12 Ounce Cans, Buy More Save More. Purchase 12 Pack 12 Ounce Cans 4/$12, 3/$10 or 2/$8. Less than 2 or more than 4 are $4.49 each. Select Varieties LIMIT 4

Pepsi Products 2 Liter $1.50
– $0.55/1 Pepsi Max 2-Liter, exp. 10/22/11 (Pepsico Moments)
Final Price: $.95

Coke Products 2 Liter $1.33

Coke Products 6 Pack .5 Liter Bottles $3.67

Pepsi Products 6 Pack 16.9 Ounce Bottles $3.00

Pepsi Products 24 Pack 12 Ounce Cans $6.99
– $2/2 Pepsi Multipack Cans, exp. 10/22/11 (Pepsico Moments)
Final Price: $5.99 each when you buy 2

V-8 Juice 46 Ounce Bottles $2.50
– $0.50/1 V8 100% Vegetable Juice, exp. 11/13/11 (SS 10/02/11)
$1/2 Campbell’s V8 100% Vegetable Juice printable
Final Price: $2.00

Grocery

Yoplait Greek Yogurt 6 Ounce, Select Varieties $1.00
– $0.50/2 Yoplait Greek Yogurt, exp. 11/26/11 (GM 10/02/11)
– $0.50/2 Yoplait Greek Cups, exp. 11/5/11 (GM 09/11/11)
$0.50/2 Yoplait Greek Yogurt printable
Final Price: $.75 each when you buy 2

Pillsbury Ready to Bake Cookies 16-18 Ounce $2.50

Pillsbury Grands! Biscuits 8 Count $1.25
– $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits, exp. 11/26/11 (GM 10/02/11)
– $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr Biscuits, exp. 12/3/11 (GM 09/11/11)
– $0.30/2 Pillsbury Refrigerated Grands Biscuits, exp. 10/29/11 (GM 08/07/11)
Final Price: $1.10 each when you buy 2

Minute Maid Orange Juice 64 Ounce $2.50

Yoplait Yogurt 4-6 Ounce Cups $.60
– $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups, exp. 11/5/11 (GM 09/11/11 R)
– $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups, exp. 11/5/11 (GM 09/11/11 R)
– $1/10 Yoplait Cups, exp. 11/5/11 (GM 09/11/11)
Final Price: As low as $.50 each when you buy 10

International Delight Creamers 32 Ounce $2.50
$0.50/1 International Delight Coffee Creamer printable
$0.55/1 International Delight Coffee Creamer printable
Final Price: $2.00

Land O Lakes Butter Quarters 16 Ounce, Regular or Unsalted $3.39

Daisy Sour Cream 24 Ounce, Regular or Light $2.99

Borden American Singles 16 Ounce $2.99

Pillsbury Toaster Strudel 10-11.5 Ounce $2.00
– $1/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 12/3/11 (GM 09/11/11 R)
– $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scramble Pastries or Pancakes, exp. 11/26/11 (GM 10/02/11)
– $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles or Pancakes, exp. 12/3/11 (GM 09/11/11 R)
– $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 12/3/11 (GM 09/11/11)
– $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 10/29/11 (GM 08/07/11)
Final Price: As low as $1.67 each when you buy 3

Eggo Waffles 8-10 Count $2.00

Pillsbury Breakfast Sandwich 7.4 Ounce $2.00
– $1/1 Pillsbury Frozen Egg Scrambles or Biscuit Sandwich, exp. 12/3/11 (GM 09/11/11)
Final Price: $1

Macaroni Grill Dinners 24 Ounce $5.99
$1/1 Romano’s Macaroni Grill Frozen Entree printable
Final Price: $4.99

Totino’s Pizza Rolls 40 Count $3.00
– $0.40/2 Totino’s Pizza Rolls, exp. 12/3/11 (GM 09/11/11 R)
– $0.40/2 Totino’s Rolls Snack, exp. 10/29/11 (GM 08/07/11)
Final Price: $2.80 each when you buy 2

Pet-Ritz Regular Pie Crusts 10 Ounce $2.00

Smart Ones Entrees and Dinners 4.9-11.5 Ounce $2.00
$1/5 Weight Watchers Smart Ones Frozen Entrees printable
– $3/10 Weight Watchers Smart Ones, exp. 4/30/12 (SS 08/07/11 R)
– $1/10 Weight Watchers Smart Ones, exp. 4/30/12 (SS 08/07/11)
Final Price: As low as $1.70 each when you buy 10

Mrs. Paul’s Seafood 19.19 Ounce $3.99

Pepperidge Farm Cheese Toast 9.5 Ounce $2.50

DiGiorno Pizza 12 Inch $5.50
– $1/1 DiGiorno Large Pizza, exp. 10/31/11 (RP 09/11/11)
Final Price: $4.50

Birds Eye Steamfresh Vegetables 10-12 Ounce $1.00

Banquet Fruit or Pot Pies 7 Ounce $.79

Michelina’s Entrees 5-10 Ounce $1.00

General Mills Cereals 14 Ounce Cheerios, 12.8 Ounce Cinnamon Toast Crunch or 12.8 Ounce Multigrain Cheerios $2.50
– $1/3 Select General Mills Cereals, exp. 11/12/11 (GM 10/02/11)
– $1/2 General Mills Cheerios Cereals, exp. 11/5/11 (SS 09/25/11 R)
– $1/2 Cheerios Cereal, exp. 11/5/11 (SS 09/25/11 R)
– $1/3 Select General Mills Cereals, exp. 10/22/11 (GM 09/11/11)
Final Price: As low as $2.00 when you buy 2

Kellogg’s Cereals 8.7-9.2 Ounce $2.50

Cheetos or Fritos 7.75-10.5 Ounce $2.50

Del Monte Fruit Bowls 4 pack, 4 Ounce Cups $2.00

Kellogg’s Nutri-Grain Bars 8 Count $2.50

Maxwell House Coffee 11.5-13 Ounce Bags or Cans (Where Available), (Decaf and Colombian Not Included) $4.99

Kellogg’s Bite Size Mini Wheats or Corn Flakes 12-18 Ounce $2.50

Kellogg’s Corn Flakes or Special K 11-14 Ounce $2.50

Quaker Oatmeal 42 Ounce $2.99

Fiber One Bars or Nature Valley Granola Thins 4.1-7 Ounce $3.50
– $0.75/1 Nature Valley Granola Thins, exp. 12/3/11 (SS 10/09/11 R)
– $0.75/1 Nature Valley Granola Thins, exp. 11/5/11 (GM 09/11/11)
– $0.75/2 Nature Valley Granola Bars, exp. 11/5/11 (GM 09/11/11)
Final Price: As low as $2.75

Nature Valley Granola Bars 7.4-8.9 Ounce $3.50
– $0.75/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Nut Clusters, exp. 11/26/11 (GM 10/02/11)
– $0.75/2 Nature Valley Granola Bars, exp. 11/5/11 (GM 09/11/11)
Final Price: $3.12 each when you buy 2

Kellogg’s Frosted Flakes 17 Ounce $3.00

Aunt Jemima Syrup 24 Ounce $2.99

Quaker Instant Oatmeal 10.1-15.1 Ounce $2.89

Kellogg’s Fiber Plus Cereal 11.5-15.3 Ounce $3.00

Special K Bars or Crisps 4.4-4.86 Ounce $2.50

Kellogg’s Cereal in a Cup $.99

Pillsbury Frosting & Premium Brownies 13.5-16 Ounce $1.49

Pillsbury Cookie Mix 17.5 Ounce $1.69

Sunshine Cheez-It 22 Ounce $3.99

Jif Peanut Butter 28 Ounce $3.50

Keebler Single Serve Trays 12 Count $3.99

Crisco Vegetable Oil 128 Ounce $8.29

Keebler Fudge Shoppe Cookies 6.6-15 Ounce $2.50

Ball Park Beef Franks 16 Ounce $3.00

Oscar Mayer Lunchables 4.15-5.35 Ounce $1.67

Oscar Mayer Fresh Deli Lunch Meats 7-9 Ounce $3.00

Household, Health and Beauty

Pampers Jumbo Diapers 20-56 Count $8.99

Depend Pants 16-20 Count, $12.99
– $1/1 Depend Absorbent Product, exp. 10/22/11 (SS 09/11/11 R)
– $1.50/1 Depend Underwear in Prints and Colors, exp. 10/22/11 (SS 09/11/11 R)
Final Price: As low as $11.49

Crest Pro Health Toothpaste 4-6 Ounce $3.50
– $1/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, exp. 10/31/11 (P&G 10/02/11)
– $0.50/1 Crest Toothpaste or Liquid Gel, exp. 10/31/11 (P&G 10/02/11)
Final Price: As low as $2.50

Oral-B Advantage Toothbrush $2.50

Head & Shoulders Shampoo 13.5-14.2 Ounce $4.99
– $1/1 Head & Shoulders Shampoo or Conditioner, exp. 10/31/11 (P&G 10/02/11)
Final Price: $3.99

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Comments

Trackbacks

  1. [...] Meal, exp. 11/5/11 (GM 09/11/11) Final: 3/$1.50 Food Lion (for the complete list of deals click here) Kellogg’s Cereal in a Cup $.99 Giant Eagle (for the complete list of deals click here) Suave [...]