Food Lion Coupon Match Ups 3/21 – 3/27

by Laura on March 20, 2012

Post image for Food Lion Coupon Match Ups 3/21 – 3/27

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!

Use this guide to understand all the abbreviations.

Remember when you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner.  You never know what coupons you will get!   Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia.  Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Buy One Get One Free

Thomas’ English Muffins 6 Count – Plain Only, Available In Most Stores Limit 2 Free

Russet Potatoes 5 Lb. Bag

Edy’s Ice Cream 48-56 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free

Aunt Jemima Pancakes and French Toast 12.5-14.8 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free

Tostitos 9.75-13 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free

Nabisco Chips Ahoy! 9.5-15.25 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free

Keebler Fudge Shoppe Cookies 6.6-15 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free
- $0.55/1 Keebler Fudge Stripes Dark Chocolate Cookies, exp. 4/15/12 (RP 02/19/12) (if included)

Betty Crocker Suddenly Salad 6.0 – 7.75 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free

McCormick Chili or Taco Seasoning Mix 1.25 Ounce, Select Varieties Limit 2 Free

Food Lion Jumbo Shrimp 16 Ounce, 26/30 Count, Raw or Cooked Limit 2 Free

Over the Rainbow Flower Bouquet

Grocery

Nature’s Own Whitewheat Bread 20-24 Ounce $1.99

Kraft American Singles 12 Ounce, Yellow or White $2.00

International Delight Creamers 32 Ounce $2.50

YoCrunch Yogurt Cups 6 Ounce 10/$6
- $1/4 YoCrunch Cookie & Candy, or Granola Cups, exp. 6/30/12 (SS 02/05/12 R)
Final Price: $.35 each when you buy 4

I Can’t Believe It’s Not Butter! 15 Ounce, Soft Margarine Bowls $2.50

Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice 59 Ounce $2.79
$0.75 off ONE Minute Maid bottle
Final Price: $2.04

Daisy Cottage Cheese 24 Ounce $2.91
- $0.45/1 Daisy Cottage Cheese, exp. 4/30/12 (SS 02/12/12)
Final Price: $2.46

Philadelphia Cream Cheese 8 Ounce Brick, Regular or Light $2.00

Freschetta or Simply Inspired Pizza 21-28 Ounce $4.99
- $1.50/2 Freschetta Pizza, exp. 6/30/12 (SS 03/04/12 R)
Final Price: $4.24 each when you buy 2

Lean Cuisine 7.5-9 Ounce $2.50
- FREE Skinny Cow Frozen Snack wyb (5) Lean Cuisine Varieties and (1) Nestle Pure Life Splash Flavored Beverage, exp. 5/31/12 (ALL YOU Mar ’12)
- $1/5 Lean Cuisine Varieties, exp. 3/31/12 (SS 01/01/12 #2)
Final Price: Varies

Tyson Family Pack Chicken 22-32 Ounce $6.99

Birds Eye Steamfresh Blends 12 Ounce $2.00
- $1/3 Birds Eye Steamfresh, exp. 4/15/12 (RP 03/04/12)
Final Price: $1.67 each when you buy 3

Michelina’s or Banquet Dinners 5-11 Ounce $1.00

Mrs. Paul’s Fish Sticks, Fillets or Tenders 14-24.6 Ounce $3.99

Food Lion Premium Ice Cream 48 Ounce $3.99

Kellogg’s Pop Tarts 8 ct $2.00
- $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts, exp. 4/15/12 (RP 03/04/12)
Final Price: $1.67 each when you buy 3

Keebler Town House Crackers 9.5-16 Ounce $2.00

Nabisco Snack Crackers 7-10 Ounce $2.50

Keebler Cheez-It 7.5-10 Ounce $2.00
- $1/2 Keebler Crackers or Sunshine Cheez-It Baked Snack Crackers, exp. 3/25/12 (RP 01/29/12)
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Pepperidge Farm Goldfish 6-8 Ounce $2.00

Kraft Mayonnaise or Miracle Whip 30 Ounce $3.00

Kellogg’s Frosted Flakes Cereal 17 Ounce $2.50

Kellogg’s Fruit Snacks 10 Ounce $2.00

Jell-O Puddings or Gelatins .3-4.2 Ounce $.89

Mt. Olive Sweet Relish 16 Ounce $2.00
- $0.50/1 Mt. Olive Pickles, Peppers, or Relish Product, exp. 4/8/12 (SS 01/22/12 R)
- $0.75/1 Mt. Olive Pickles, Peppers or Relish Product, exp. 4/8/12 (SS 01/22/12 R)
- $1/1 Mt. Olive Pickles, Peppers or Relish Product, exp. 4/8/12 (SS 01/22/12 R)
Final Price: As low as $1

Campbell’s Condensed or Cream Condensed Soup 10.5-10.75 Ounce $1.25
- $0.30/3 Campbell’s Condensed “Great for Cooking” Soups, exp. 5/31/12 (SS 03/04/12 R)
- $0.25/4 Campbell’s Condensed Soup, exp. 5/31/12 (SS 03/04/12 R)
- $0.30/4 Campbell’s Condensed “Great for Cooking” Soup, exp. 5/31/12 (SS 03/04/12 R)
- $0.40/2 Campbell’s Condensed Soups, exp. 4/15/12 (SS 02/12/12 R)
Final Price: As low as $1.05 each when you buy 2

Campbell’s Soup At Hand 10.75 Ounce $1.50

Campbell’s SpaghettiO’s 14.75-15 Ounce $1.00

Prego Pasta Sauce 23.5-24.0 Ounce $1.67
- $0.75/2 Prego Sauce, exp. 4/15/12 (SS 02/26/12 R)
- $0.50/2 Prego Sauce, exp. 4/15/12 (SS 02/26/12)
- $1/3 Prego Italian Sauce, exp. 3/31/12 (SS 01/08/12 #2 R)
- $0.75/2 Prego Jars of Smart Italian Sauce, exp. 3/31/12 (SS 01/08/12 #2)
Final Price: As low as $1.32 each when you buy 2

Knorr Rice or Pasta Sides 3.8-6.4 Ounce $1.00

Chef Boyardee Microwave or Canned Pasta 7.5-15 Ounce $1.00

Produce

All Bulk Apples $.99 lb

Iceberg Lettuce $1.27 each

Cluster Tomatoes On-the-Vine $1.49 lb

Hot House Cucumbers Seedless $.99 each

Peeled Carrots 1 Lb. Bag $1.29 each

Cara Cara Oranges 3 Lb. Bag $2.69 each

Broccoli Crowns $1.69 lb

Hass Avocados $.89 each

Beverages

Coke Products 12 Pack 12 Ounce Cans, Select Varieties $3.00

Moutain Dew 2 Liter $.99

Coke Products 2 Liter $1.67

Coke Products 6 Pack .5 Liter Bottles $3.33

Pepsi Products 6 Pack 16.9 Ounce Bottles $3.33

Pepsi Products 2 Liter $1.25

Gatorade 32 Ounce, $1.00

Welch’s 100% Grape Juice 64 Ounce $3.00
- $1/1 Welch’s 100% Grape Juice, Grape Juice Blend or 100% Juice Multipack, exp. 5/31/12 (RP 02/12/12 R)
Final Price: $2.00

V8 Fusion Smoothies 36 Ounce $3.00

Hi-C Drinks 10 Pack, 6.75 Ounce Boxes $2.00

Household, Health and Beauty

Angel Soft Bath Tissue 9 Mega, 12 Double or 24 Roll, $4.99 With $0.50 OFF Kiosk Coupon

Sparkle Paper Towels 6-8 Rolls, $4.99 With $0.50 OFF Kiosk Coupon

Friskies Cat Food 5.5 Ounce Can 20/$10
- $1 off 24 Purina Friskies Cans, exp. 6/18/12 (RP 03/18/12)
- $1 off 30 Purina Friskies Canned Cat Food, exp. 4/15/12 (SS 01/15/12)
Final Price: As low as $.46 each when you buy 24

Dixie Plates and Bowls 14-60 Count 2/$4

Wisk Laundry Detergent 50 Ounce Liquid $4.99

Windex 26 Ounce, 2 For $5.00 With $1.00 OFF 2 Kiosk Coupon. Must Buy 2. 2/$6

Dove Ultimate or Degree Deodorant 2.6-6 Ounce $3.99

Dove Soap 6 Bar Pack $6.99

Axe Shower Gel 12-18 Ounce $3.99

Dove Men+Care Face and Body Bar 25.5 Ounce $6.99

Dove Men’s Body Wash 13.5 Ounce $3.99

Suave Professional Or Kids Hair Care 7-18.1 Ounce $1.99

Gerber Graduates Lil’ Meals 6 Ounce $1.33

Boost Kid Essentials 4 Pack $4.99

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Previous post:

Next post: