Give Freely 12/29 – 1/4

Welcome to Give Freely!

Our goal is to present you each week with freebies or near freebies from your local grocery stores. Because these items are so inexpensive we are hoping that you will spend the extra few cents to pick up a spare item to donate to your community center, church, local food bank or shelter. Even if the items aren’t food, they can often be used in some way!

If you are a blogger who does deals for a supermarket not on this list and would be interested in participating, please send me an e-mail!

This gives you the opportunity to Give Freely!

Here are the great deals this week:

Farm Fresh (to see the complete list of Farm Fresh deals click here)

Campbell’s Chunky & Select Harvest Soup $1.25
$1/4 Campbell’s Chunky Soup, exp. 1-23-11 (SS 12/12/10)
$2/4 Campbell’s Chunky Soup printable
$1/2 Campbell’s Chunky Soup printable

$0.50/1 Campbell’s Chunky Soup printable
$1/2 Campbell’s Select Harvest Soup printable
Final: As low as $0.75 each

Krunchers Potato Chips $2.50
$0.75/1 Krunchers! Potato Chips, exp. 12-31 (SS 9/26/10)
Final: $1 each

Softsoap Hand soap $0.99
$0.50/1 Softsoap Liquid Hand Soap, exp. 12-31-10 (ALL YOU Nov ’10)
FREE

Food Lion (to see the complete list of Food Lion deals click here)

Food Lion Chicken Noodle or Tomato Soup $.40

Del Monte Fruit Bowls (4 ct, 4 oz) $2.00
-$1 off Del Monte bowl, 11/07 Red Plum
Final Price: $1

Coke Products (2 liter) Varieties $.99

Harris Teeter (to see the complete list of Harris Teeter deals here)

French’s Spicy Mustard $1.50
-$0.75 from SS 11/7
Final=Free

Newman’s Own Salsa-BOGO so price for 1 is $1.49
-$0.50 coupon printable 
Final=$0.49

Vitamin Water $1
-BOGO coupon printable
Final=$0.50 each when you buy 2

Martin’s (to see the complete list of Martin’s deals click here)

San Giorgio Pasta 10/$10
-$1.00/2 from 10/3 SS (Exp 12/31)
Final Price: $.50 each when you buy 2

Bumble Bee Select White Tuna 10/$10

Winn Dixie (to see the complete list of Winn Dixie deals click here)

Bluebird Honey Buns 8ct – $1.00

Martha White Muffin Mix – $.88
-$.55/2 Martha White baking mixes (11/7 RP)
Final Price: $1.20 for 2

Jiffy Corn Muffin Mix – 2 for $.88

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Comments

  1. says

    This is a great idea! I try to purchase things every week to support the local food bank and it’s great to see another place encouraging that as well. Thank you for all your hard work!