Food Lion Weekly Ad Coupon Match Ups 8/7 – 8/13

by Laura on August 6, 2013

Post image for Food Lion Weekly Ad Coupon Match Ups 8/7 – 8/13

This post contains everything that is on sale in the Food Lion weekly ad for 8/7 – 8/13.

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!

Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!

Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Buy One Get One Free

Kelloggs Rice Krispies Treats, 8 ct

TastyKake Family Pack, 8-14.5 oz

Kelloggs Frosted Flakes or Rice Krispies, 12-15 oz
$1/3 Select Kellogg’s Cereals
$1/3 Kellogg’s Krave, Frosted Flakes, Apple Jacks, Froot Loops, Corn Pops, Honey Smacks or Frosted Mini-Wheats little Bites, exp. 9/8/13 (RP 07/28/13 R)
$1/2 Kellogg’s Rice Krispies Treats Crispy Marshmallow Squares, exp. 9/29/13 (RP 08/04/13 #2)

Keebler Fudge Shoppe, Town House or Club Crackers
$0.75/1 Keebler Town House Pita Crackers, exp. 9/8/13 (RP 07/14/13 R)
$0.75/2 Keebler Town House Crackers, exp. 9/8/13 (RP 07/14/13 R)

Stock Up and Save Promo- $5 off your next order when you buy $15 or $10 off your next order when you buy $30

Axe Deodorant, 2.7-3 oz – $3.99
$5/$15 AXE Men’s Hair Care, Styling, Bodyspray, Shower Gel, Face or Deodorant Product (SavingStar Deposit)
$1.50/2 Axe Deodorant, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13)

Dove Shampoo or Conditioner – $3.49
$1/1 Dove Shampoo, Conditioner or Styling Aid, exp. 8/11/13 (RP 07/28/13 R)
$0.50/1 Dove Shampoo, Conditioner or Styling Aid, exp. 8/11/13 (RP 07/28/13)
Final Price: As low as $2.49

Dove Body Wash, 24 oz – $5.99
$1/1 Dove Beauty Bar or Dove Body Wash
$0.50/1 Dove Body Wash, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13)
$1/1 Dove Body Wash, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price: As low as $4.99

U by Kotex, 14-60 ct – $3.99
$2/2 U by Kotex Product
Final Price:$2.99 each when you buy 2

Kleenex Tissues, 68-184 ct – $1.50
$0.50 off Kleenex Facial Tissue, exp. 8/10/13 (SS 07/14/13)
Final Price: $1.00

Viva Towels, 1 Big Roll – $1.89
$0.50 off Viva Paper Towels Big Rolls
$0.25/1 Viva Paper Towels, exp. 8/24/13 (SS 07/14/13)
Final Price: As low as $1.39

Scott Paper Towels, 8 Mega Rolls – $6.99
$0.75/1 Scott Towel, exp. 8/10/13 (SS 07/14/13)
Final Price: $6.24

Scott Bath Tissue, 12 reg or Extra Soft Mega Rolls – $6.99

Popsicle Novelties, 18-24 ct – $3.59
$1/2 Popsicle Products
$3/3 Breyers Klondike Magnum, Popsicle, Fruttare, or Good Humor Ice Cream Product, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13)
Final Price: As low as $2.59 each when you buy 3

Fruttare, 11-12 oz – $3.49
$3/3 Breyers Klondike Magnum, Popsicle, Fruttare, or Good Humor Ice Cream Product, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13)
$1/1 Fruttare Multipack, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13)
Final Price: $2.49

Hellmanns Mayo, 22-30 oz – $3.00
$0.60/1 Hellmann’s Product, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13)
$1/2 Hellmann’s Product, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price: As low as $2.40

Ragu Pasta Sauce – $2.50
$0.60/2 Ragu Item, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13)
$0.40/2 Ragu Item, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price: As low as $2.20 each when you buy 2

Knorr Sides, 3.8-6.4 oz – $1.00

Produce

Celery Hearts- $1.99 lb

Mangoes- $0.89 each

Grape Tomatoes (12 oz) – $2.50

Green Bell Peppers- $0.69 each

Cripps Pink Lady Apples (3 lb) – $3.49

Fresh Express or Dole Salad Mix – $2.50

Cantaloupes- $2.00 each

Peaches- $1.29 lb

Green Seedless Grapes- $1.29 lb

Frozen

Breyers Ice Cream, 48 oz – $3.00
$3/3 Breyers Klondike Magnum, Popsicle, Fruttare, or Good Humor Ice Cream Product, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13)
Final Price:  $2.00 each when you buy 3

Birds Eye Steam Fresh Blends & Chef Favorites, 10-12 oz – $1.67
$1/2 Birds Eye Steamfresh Items
Final Price: $1.17 each when you buy 2

Green Giant Frozen Vegetables – $1.25

Pillsbury Toaster Strudel, 11.5 oz – $2.19
$1/3 Pillsbury Toaster Strudel or Toaster Scrambles Pastries or Pillsbury Pancakes, exp. 8/14/13 (SS 06/09/13 R)
$0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pillsbury Pancakes, exp. 10/26/13 (SS 08/04/13)
Final Price: As low as $1.86 each when you buy 3

Klondike Bars, 6-8 ct – $3.00

DiGiorno Pizza, 13.6-34.2 oz – $5.69

Refrigerated

Land O Lakes Spreadable Butter, 6.5-8 oz – $2.19

Sunny Delight, 64 oz – $1.00

Simply Potatoes, 20 oz – $2.00

Silk Soy Milk, 64 oz – $2.99
$5/$15 Silk Refrigerated Half Gallon Purchase (SavingStar Deposit)
$5/$15 Silk Refrigerated Half Gallon Purchase (Upromise Deposit)

Minute Maid Orange Juice, 59 oz – $2.50

Frigo Cheese Heads, 12 oz – $3.19
$0.75/1 Frigo Cheese Heads String Cheese, exp. 8/31/13 (SS 06/02/13 R)
$0.75/1 Frigo Cheese Heads, exp. 10/15/13 (SS 07/28/13)
$1/2 Frigo Cheese Heads String Cheese, exp. 8/31/13 (SS 06/02/13 R)
$0.75/1 Frigo Cheese Heads Premium Snacking Cheese, exp. 10/31/13 (ALL YOU Aug ’13)
$0.75/1 Frigo Cheese Heads String Cheese, exp. 10/31/13 (ALL YOU Aug ’13)
$0.50/1 Frigo Cheese, exp. 9/30/13 (RP 06/02/13 R)
Final Price: As low as $2.44

Oscar Mayer Lunchables, 3.3-4.5 oz – $1.67

Food Lion PreSliced Deli Cheese, 8 oz – $2.50

Yoplait Go Gurt, 18 oz – $2.50
$0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix, or ProForce, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13)
$0.75/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix, ProForce, or Yoplait Baby, exp. 8/17/13 (SS 06/23/13)
$1/2 Yoplait Go-Gurt, Kids Cup, Trix, ProForce, or Yoplait Baby, exp. 8/17/13 (SS 06/09/13 R)
Final Price: As low as $2.00 each when you buy 2

Sargento Shredded Cheese, 7-8 oz – $2.50

Caob Chunk Cheese – $2.50
$1/1 Cabot Product
Final Price:$1.50

Beverages

Hawaiian Punch, Gallon – $2.50

Old Orchard 100% Juice Blends – $2.00
$1/2 Old Orchard 100% Juice Blends
Final Price: $1.50

Snapple Tea, 64 oz – $2.00

Nestle Pure Life Water, 24 pk – $3.49
$1/2 Nestle Pure Life Purified Water, exp. 9/8/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price: $2.99 each when you buy 2

Coke 6 pk bottles – $2.00

Buy (1) Lipton Tea 24 ct Get $2 off any other Lipton Item – $5.99
*Excludes ready to drink items
$0.60/2 Lipton Tea Bags, Lipton To Go, or Iced Tea Mix, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13 R)
$1/2 Lipton Tea Bags, Lipton To Go, or Iced Tea Mix, exp. 8/25/13 (RP 07/28/13 R)

Capri Sun, 10 ct – $2.00

Pepsi, 12 pk cans or 6 pk bottles – $3.00
$1/1 Pepsi Diet Multipack Plastic Bottles or Mini Cans, exp. 9/15/13 (SS 07/28/13)
Final Price: $2.00

Grocery

Pop Tarts, 12 ct – $2.50
$1/3 Kellogg’s Pop-Tarts, exp. 9/8/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price: $2.17 each when you buy 3

Kellogs Cocoa Krispies, Froot Loops – $2.50
$1/3 Select Kellogg’s Cereals
$1/3 Kellogg’s Krave, Frosted Flakes, Apple Jacks, Froot Loops, Corn Pops, Honey Smacks or Frosted Mini-Wheats little Bites, exp. 9/8/13 (RP 07/28/13 R)
Final Price: $2.17 each when you buy 3

Little Debbie, 12-17 oz – $2.50
$0.50/1 Little Debbie Product (Upromise Deposit)
$0.50/1 Little Debbie Product (SavingStar Deposit)

Motts Apple Sauce, 6 pk – $2.00

Maxwell House Coffee, 10.5-11.5 oz – $2.99

Tostitos Chips, 9.5-13 oz – $3.50

Lawry Marinade, 12 oz – $2.00

Campbell Condensed Soups, 10.5-11.5 oz – $1.67

Idahoan Potatoes, 4-4.1oz – $0.89

Keebler Single Serve Packs. 12-14ct – $3.99
$1/2 Keebler or Sunshine Multi-Packs, exp. 9/29/13 (RP 08/04/13 #2)
Final Price: $3.49 each when you buy 2

Del Monte Canned Vegetables, 14.5-15.25 oz – $1.00

Prego Pasta Sauce, 14.5-24 oz – $1.67

Hamburger Helper, 4.3-7.8 oz – $1.50
$1/5 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Dish, exp. 9/28/13 (SS 08/04/13)
$0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper, or Chicken Helper, Home Cooked Skillet Dish, exp. 8/24/13 (SS 06/30/13 R)
Final Price: As low as $1.25 each when you buy 3

Pringles, 5.32-6.73 oz – $1.67
$1/4 Pringles Full Size Cans, exp. 9/15/13 (RP 08/04/13 #2)
$1/4 Pringles Full Size Cans, exp. 8/11/13 (RP 06/30/13)
Final Price: $1.42 each when you buy 4

Nature’s Own Honey Wheat Bread, 20 oz – $2.29

Peter Pan Peanut Butter, 16.3 oz – $2.50

Quaker Granola Bars, 6.1-7.4 oz – $2.00
$1/2 Quaker Product, exp. 9/7/13 (RP 08/04/13)
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Frosted Mini Wheats Cereal, 14-18 oz – $2.50

Hunts Snack Pack – $1.00 or 10 for $8 with kiosk coupon

Del Monte Fruit Bowls, 4 pk – $2.00

Frito Lay Multipacks, 20 ct – $5.99

Kraft Easy Mac or Mac & Cheese Dinner – $1.00

Household, Health and Beauty

Dial Hand Soap, 7.5-9.37 oz – $1.49
$1/2 Dial Complete Foaming Hand Soap or Bar Soap, exp. 8/31/13 (RP 08/04/13 #2)
Final Price: $.99 each when you buy 2

Tresemme Hair Care, 9-32 oz – $3.00

Huggies Wipes, 168-216 ct – $5.99

Pampers Jumbo Packs – $9.49
$1.50/1 Pampers Baby Dry Diapers
$1.50/1 Pampers Easy Ups Trainers 
$1.50 off Pampers Diapers, exp. 8/31/13 (P&G 07/28/13)
Final Price: $7.99

Hefty Trash Bags, 20-28ct – $6.99
$0.55/1 Hefty Waste Bags, exp. 8/31/13 (RP 05/05/13)
Final Price: $6.44

Hefty Slider Bags, 13-35 ct – $2.00
$1/2 Hefty Slider Bags
$1/2 Hefty Slider Bags, exp. 10/31/13 (RP 07/28/13 R)
$1/2 Hefty Slider Bags, exp. 8/31/13 (RP 05/05/13 R)
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Clorox Bleach, 121 oz or 116 oz Splashless – $3.79

BIC Cristal Pens, 10 pk – $0.99
$1.50/2 Bic Stationery Products
$1/1 Bic Stationery Product, exp. 9/15/13 (SS 08/04/13)
Final Price: As low as FREE

Elmer School Glue – $0.99

Meow Mix Cat Food, 16-19.36 oz – $9.99

Kibbles N Bits Dog Food, 16-19.36 oz – $9.99

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


{ 1 trackback }

Previous post:

Next post: