Food Lion Weekly Ad Coupon Match Ups 6/19 – 6/25

by Laura on June 18, 2013

Post image for Food Lion Weekly Ad Coupon Match Ups 6/19 – 6/25

This post contains everything that is on sale in the Food Lion weekly ad for 6/19 – 6/25.

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!

Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!

Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Buy One Get One Free

Orville Redenbacher, 3 pk

Nutri-Grain Bars, 8 ct
$1/2 Kellogg’s NutriGrain Cereal Bars or Fruit Crunch Granola Bars, exp. 6/30/13 (RP 05/05/13 R)

Thomas Bagels, 18-22 oz

Mueller’s Pasta, 32 oz
$0.55/1 Mueller’s 100% Whole Grain Product, exp. 6/29/13 (SS 05/12/13 R)
$0.55/1 Mueller’s Hidden Veggie Product, exp. 6/29/13 (SS 05/12/13 R)

Grocery

Little Debbie Big Packs, 16.8-36 oz – $3.00
$5/$20 Little Debbie Product (SavingStar Deposit)

Oreo Cookies, 7.5-15.35 oz – $2.99
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 7/14/13 (SS 05/19/13 R)
$1/3 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 7/14/13 (SS 05/19/13)
Final Price: As low as $2.61 each when you buy 2

Nabisco Snack Crackers, 5.5-10 oz – $2.50
$1/3 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 7/14/13 (SS 05/19/13)
$0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Product, exp. 7/14/13 (SS 05/19/13 R)
Final Price: As low as $2.13 each when you buy 2

Ritz Toasted Chips, 8.1 oz – $2.99
$1/2 Ritz Toasted Chips, exp. 6/21/13 (SS 05/12/13)
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Martha White Muffin Mix, 7-7.6 oz – $.80 each with kiosk coupon

Weber BBQ, 18 oz – $2.50
$1/1 Weber BBQ Sauce, exp. 6/30/13 (RP 05/19/13 R)
$1/1 Weber Real Molasses BBQ Sauce, exp. 8/15/13 (RP 06/16/13 R)
Final Price: $1.50

Campbell Skillet Sauces – $2.00
$1.00 off Campbell’s Skillet Sauces
$1/1 Campbell’s Skillet Sauces, exp. 6/30/13 (SS 04/14/13)
$1/2 Campbell’s Skillet Sauces, exp. 6/30/13 (SS 04/14/13 R)
Final Price: As low as $1.00

Kellogg’s Pop-Tarts, 12 ct – $2.50
$1/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Kellogg’s Pop-Tarts Mini Crisps, exp. 6/30/13 (RP 05/19/13)
Final Price: $2.17 each when you buy 3

Cinnamon Toast Crunch, 12.2 oz, Lucky Charms 11.5 oz or Cheerios 8.9 oz – $2.50
$0.50 off ONE BOX Cinnamon Toast Crunch cereal
$0.50/1 Cinnamon Toast Crunch (SavingStar Deposit)
$0.50/1 Lucky Charms Cereal (SavingStar Deposit)
$0.50 off ONE BOX Original Cheerios cereal
Final Price: $1.00 each after Saving Star Deposit

Kraft Dressing, 14-16 oz – $2.00
$1.00 off any TWO (2) KRAFT Dressing
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Frenchs Yellow or Spicy Brown Mustard, 12-14 oz – $1.25
$0.50/1 French’s Spicy Brown Mustard printable
$0.30/1 French’s Mustard printable
$0.50/1 French’s Yellow Mustard, exp. 7/15/13 (SS 05/12/13 R)
$0.40/1 French’s Spicy Brown or Horseradish, exp. 7/15/13 (SS 05/12/13 R)
$0.30/1 French’s Mustard, exp. 9/15/13 (SS 06/16/13)
Final Price: As low as $.75

Duke’s Mayo, 32 oz – $3.00
$0.40/1 Dukes Product, exp. 7/7/13 (SS 06/09/13)
$0.55/1 Dukes Product, exp. 7/7/13 (SS 06/09/13 R)
Final Price: As low as $2.45

Mt. Olive Spears, Relish, or Salad Cubes, 16-24 oz – $2.00

Jell-O Gelatin or Pudding Mixs – $1.00
$1.00 off any THREE JELL-O Gelatin or Pudding Mix
Final Price: $.67 each when you buy 3

Nature’s Own Honey Wheat Bread, 20 oz – $2.29

Minute Instant Rice, 14 oz – $2.00
$0.50/1 Minute Rice Product printable
Final Price: $1.50

Chef Boyardee Microwaved or Canned Pasta – $1.00

Velveeta Cheesy Skillets Dinner Kit or Skillet Meals – $2.50
$1.00 off TWO VELVEETA Cheesy Skillets Dinner Kits
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Ragu Pasta Sauce, 45 oz – $2.50

Kraft Macaroni & Cheese Dinner or Cups, 1.9-7.25oz – $1.00

Lance Crackers, 8 pk – $2.00
$1/2 Lance Xtra Fulls, exp. 6/30/13 (SS 04/28/13 R)
Final Price: $1.50 each when you buy 2

Frito-lay Variety Pack, 20 ct – $5.99

Frozen

Fruttare Bars, 11-12 oz – $3.49
$1.00 off any ONE (1) Fruttare multi-pack
$1.25/1 Fruttare Multi-pack @Food Lion, exp. 7/9/13 (RP 06/02/13)
Final Price: As low as $2.24

Ben & Jerry Ice Cream, 16 oz – $2.50

Tony’s Pizza, 12.14-14.34 oz – $2.00
B4G1 Tony’s Original Crust Pizza, exp. 6/30/13 (SS 06/02/13 R)

Gorton’s Grilled Salmon and Tilapia, 6.3 oz – $4.39
$0.75/1 Gorton’s Grilled Item printable
$1/2 Gorton’s Items printable
Final Price: As low as $3.64

Perdue Simply Smart Chicken, 22-24 oz – $7.49

Blue Bunny, 56 oz – $4.00
$0.75/1 Blue Bunny Premium Ice Cream printable
Final Price: $3.25

Birds Eye Steam Fresh, 11-12 oz – $1.25
$0.35/1 Birds Eye Steamfresh Rice Variety printable
$1/2 Birds Eye Steamfresh Items printable
Final Price: As low as $.75 each when you buy 2

Food Lion Premium Ice Cream, 48-64 oz – $2.79

Refrigerated

Yoplait Yogurt Cups, 4-6 oz – $0.60
$0.40 off SIX CUPS any variety Yoplait Yogurt
$0.50/8 Yoplait Cups, exp. 8/3/13 (SS 06/09/13)
$0.40/6 Yoplait Yogurt Cups (SavingStar Deposit)
Final Price: As low as $.47 each after SavingStar Deposit

Heluva Good! Sour Cream Dip, 12oz – $1.69
$0.50/1 Heluva Good! Heluva Good! Sour Cream
$1/2 Heluva Good! Sour Cream Dip, exp. 7/21/13 (SS 05/19/13 #2)
$0.75/1 Heluva Good! Sour Cream Dip, exp. 7/21/13 (SS 05/19/13 #2 R)
Final Price: As low as $.94

Almond Breeze Milk, 64 oz – $3.19

Simply Lemonade, 59 oz – $2.50
$0.75 off one (1) Simply Lemonade, any variety
Final Price: $1.75

Simply Orange Juice, 59 oz – $3.00

Dole Juice, 59 oz – $2.50

FREE Hamburger or Hot Dog Buns wyb (2) Kraft Singles, 12 oz – $2.50
$0.50 off any TWO (2) KRAFT Singles

Laughing Cow Mini Baybel Cheese, 4.5 oz – $2.99

Food Lion Deli Sliced Cheese, 8 oz – $2.00

Dannon Light and Fit, 4 pk – $2.00

Beverages

Nestle Pure Life Water, 24 pk .5 liter – $3.99

Pepsi 18 or 20 pk cans – $4.99

Pepsi Next 2 L – $1.50

Pepsi 6 pk bottles – $2.77 each with kiosk coupon

Powerade, 32 oz – $0.89

Welch Chillers and Essentials, 64 oz – $2.00

Maxwell House Coffee, 10.5-11.5 oz – $3.49
$1.00 off any one MAXWELL HOUSE or YUBAN Coffee
Final Price: $2.49

Coca-Cola 12 pks – $3.00
$1.00 off (1) Minute Maid 12-pk cans, any variety
Final Price: $2.00

Produce

Cucumbers $0.39 lb

Sweet Onions $0.89 lb

Sweet Corn $0.33 each

Yellow or Zucchini Squash $1.29 lb

Cluster Tomatoes $0.99 lb

Russet Potatoes 5 lb $2.00

Red Seedless Grapes $1.29 lb

Rainbow Bell Peppers $3.79 3 pack

Red, Green or Romaine Lettuce $1.49

Kiwi $0.44 each

Blueberries, Raspberries or Blackberries, 6 oz $2.50

Unilever Promotion: Get $5 off when you buy $15

Suave Deodorant, 2.6 oz, Body Wash 12-18 oz or Shampoo/Conditioner 8.5-18.1 oz – $2.00
$1/1 Suave Hair Product, exp. 7/15/13 (ALL YOU June ’13)
Final Price: $1.00

Dove or Degree Deodorant, 2.6-3 oz – $3.99
$1/2 Degree Women Motionsense, exp. 6/30/13 (RP 06/02/13)
$0.50/1 Degree Women Motionsense, exp. 6/30/13 (RP 06/02/13)
$1/1 Dove Men+Care Anti-Perspirant/Deodorant Product, exp. 7/15/13 (ALL YOU June ’13)
$1/1 Dove Men+Care Antiperspirant or Deodorant, exp. 6/30/13 (RP 06/02/13)
Final Price: As low as $2.99

Dove Body Wash, 24 oz – $5.99
$1/1 Dove Beauty Bar or Body Wash printable
$1/1 Dove Body Wash or Dove Beauty Bar Product, exp. 6/30/13 (ALL YOU June ’13)
Final Price: $4.99

Dove Bars 2 pk or Men Care 8-8.5 oz – $2.99
$1/1 Dove Body Wash or Dove Beauty Bar Product, exp. 6/30/13 (ALL YOU June ’13)
Final Price: $1.99

Tresemme, 5.7-32 oz – $3.00

Household, Health and Beauty

Downy Unstoppables, 13.2 oz – $6.49
$1.50/2 Tide Detergent, Tide Boost or Downy Item, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)
$3/3 Tide Detergent, Tide Boost or Downy Item, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)
$0.40/1 Tide Detergent, Tide Boost or Downy Item, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)
Final Price: As low as $5.49 each when you buy 3

Tide 75 oz or Gain 100 oz or 91-100 oz Powder – $9.99
$1.50 off TWO Tide Detergent and/or Tide Boost
$1/1 Gain Detergent or Fabric Enhancer, Tide Powder or Era Detergent, exp. 6/30/13 (P&G 05/12/13)
$3/3 Tide Detergent, Tide Boost or Downy Item, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)
$1.50/2 Tide Detergent, Tide Boost or Downy Item, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)
$2/2 Gain Detergent or Fabric Enhancer, Tide Powder or Era Detergent, exp. 6/30/13 (P&G 05/12/13 R)
$0.40/1 Gain Detergent or Fabric Enhancer, Tide Powder or Era Detergent, exp. 6/30/13 (P&G 05/12/13)
$0.40/1 Tide Detergent, Tide Boost or Downy Item, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)
$0.20/1 Tide Detergent, Tide Boost or Downy Item, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)
Final Price:As low as $8.99

Hefty Trash Bags, 30 gallon 45 ct – $8.99
$0.55/1 Hefty Waste Bags, exp. 8/31/13 (RP 05/05/13)
Final Price: $8.44

Chinet Plates or Platters, 12-35 ct – $2.50

Hefty Slider Bags, 12-40 ct – $2.99
$1.00 off TWO (2) packages of Hefty Slider Bags
$1/2 Hefty Slider Bags, exp. 8/31/13 (RP 05/05/13 R)
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Sparkle Towels, 2 Giant rolls or 3 regular – $2.99

Angel Soft Bath Tissue, 4 double rolls – $3.00
$0.55/1 Angel Soft Item printable
$0.25/1 Angel Soft Bath Tissue Product printable
Final Price: As low as $2.45

Purina Friskies Dry Cat Food, 16-17.6 lb – $12.99
$1.50/3 Purina Friskies Dry Cat Food, exp. 7/28/13 (SS 04/28/13)
$3 off Purina Tidy Cats Cat Litter AND Friskies Dry Cat Food, exp. 7/28/13 (SS 04/28/13)

Purina Dog Chow, 16-20 lb – $12.49
$0.99 off 1 bag of Dog Chow or Puppy Chow
Final Price: $11.50

Charmin, 8 Mega or 16 double rolls – $9.99
$5/$30 Charmin Products, Ivory Products or Gillette Men’s Razors, Shave Gels, Foams and Creams, Deodorants or Body Wash (SavingStar Deposit)
$0.25/1 Charmin Product, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)
$0.20/1 Charmin Product, exp. 6/30/13 (P&G 06/02/13)

Pampers Super Packs, 58-128 ct – $24.99

Huggies Jumbo Diapers, Pull Ups or Goodnites – $8.99

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Previous post:

Next post: