Food Lion Coupon Match Ups 6/20 – 6/26

by Laura on June 19, 2012

Post image for Food Lion Coupon Match Ups 6/20 – 6/26

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!

Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!

Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner.  You never know what coupons you will get!   Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia.  Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Buy One Get One Free

Purex Liquid Laundry Detergent 60-72 Ounce, Single Item At 1/2 Price Select Varieties Limit 2 Free

Thomas’ English Muffins 6 Count – Plain Only, Single Item At 1/2 Price Available In Most Stores Limit 2 Free

Turkey Hill Ice Cream 48 Ounce, Single Item At 1/2 Price Select Varieties Limit 2 Free

Quaker Cap’N Crunch Cereal 11.5-16 Ounce, Single Item At 1/2 Price Select Varieties Limit 2 Free

Nabisco Chips Ahoy! 9.5-15.25 Ounce, Single Item At 1/2 Price Select Varieties Limit 2 Free

Kraft BBQ Sauce 17.5-18 Ounce, Single Item At 1/2 Price Select Varieties Limit 2 Free

Utz Potato Chips 10 Ounce, Select Varieties, Single Item At 1/2 Price In Select Stores Limit 2 Free

Food Lion Jumbo or Large Shrimp 16 Ounce, 26/30 Count Raw or 41/50 Count Cooked, Single Item At 1/2 Price Limit 2 Free

Bakery

My Essentials Hamburger or Hot Dog Buns 8 Count, 11 Ounce $1.24

Nature’s Own Whitewheat Bread 20-24 Ounce $1.99

Dutch Country Breads Select Varieties $2.00

Sliced Loaf Cakes $3.79

No-Bake Cookies 12 Count $3.49

Dessert Chess Squares 6 Count $3.49

Dairy

Kraft Chunk Cheese 8-9.6 Ounce $2.50

Kozy Shack Pudding 6 Pack or 22-24 Ounce Tubs $2.69
- $1/2 Kozy Shack Product, exp. 7/1/12 (SS 03/04/12)
Final Price: $2.19 each when you buy 2

Food Lion Cottage Cheese 24 Ounce $2.69

My Essentials Yogurt 6 Ounce $.40

Coffee-mate Flavored Creamer 16 Ounce $1.79
- $0.50/1 Nestle Coffee-Mate Liquid Creamer, exp. 7/22/12 (SS 04/29/12 R)
- $0.50/1 Nestle Coffee-Mate Powder Creamer, exp. 7/22/12 (SS 04/29/12 R)
Final Price: $1.29

Smart Balance Spread 15 Ounce $3.00
$1.10 off when you buy any ONE Smart Balance® Spreadable Butter
Final Price: $1.90

Treasure Cave Cheese 6 Ounce $2.50
- $0.50/1 Treasure Cave Cheese, exp. 7/31/12 (SS 04/01/12 R)
Final Price: $2.00

Grocery

Frito Lay Variety Pack 20 Count $5.99

Nabisco Ritz Crackers 7.5-16 Ounce $2.50

Jell-O Pudding or Gelatin .3-3.9 Ounce $.89

Food Lion Toaster Pastries 8 Count $1.79

Nabisco Go-Paks! 3.25-4 Ounce $1.00

Mott’s Apple Sauce 6 Pack $2.00
$1.10 off when you buy any TWO 6-packs of Mott’s® Single Serve Applesauce or Medleys Snack
Final Price: $1.45 each when you buy 2

Hidden Valley Ranch Dressings 20-24 Ounce, $2.99 Ea. With $1.00 Off Kiosk Coupon

Nabisco BelVita Breakfast Biscuit 8.8 Ounce $2.99
- $0.75/1 Belvita Breakfast Biscuits, exp. 8/30/12 (SS 06/03/12 R)
$1.00 off 1 package of belVita Breakfast Biscuits
Final Price: As low as $1.99

Hellmann’s Easy Squeeze Mayonnaise 16.5 Ounce $3.79

My Essentials Potato Chips 10-10.5 Ounce $1.97

Pompeian Extra Virgin Olive Oil 32 Ounce $9.99
- $1/1 Pompeian Extra Virgin Olive Oil, exp. 8/31/12 (SS 06/03/12 R)
Final Price: $8.99

Kellogg’s Frosted Flakes 17-20.5 Ounce $2.50

Kelloggs Pop-tarts 12 Count $2.50
- $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tarts Mini Crisps, exp. 6/24/12 (RP 05/13/12 R)
Final Price: $2.17 each when you buy 3

Sunshine Cheez-It 9.75-14 Ounce $2.99

Planter’s Peanut Butter 16.3 Ounce $2.50
- $1/1 Planters Peanut Butter printable
Final Price: $1.50

Food Lion Cooking Spray 5-6 Ounce $1.99

McCormick Grinders 1.24 Ounce $2.15

Campbell’s Pork & Beans 11 Ounce $.50

Nabisco Ritz Toasted Chips 8.1 Ounce $2.99

Bigelow Tea 20 Count $2.00

Mt. Olive Sweet Relish 16 Ounce $2.00

Lay’s Potato Chips 10-10.5 Ounce $3.00

Tostitos Tortilla Chips 9.5-13 Ounce $3.00

Orville Redenbacher’s Popcorn 2-4 Pack $2.50

Keebler Fudge Shoppe Cookies 6.6-15 Ounce $2.50

Nabisco Single Serve 12-15 Count $4.99

Pepperidge Farm Goldfish 6-8 Ounce $2.00

Keebler Sandwich Crackers 11-11.04 Ounce $2.00

Nabisco Oreo Cookies 9.6-16.6 Ounce $2.99

My Essentials Brownie Mix 19.8 Ounce$1.24

My Essentials Vegetable Oil 48 Ounce $2.67

My Essentials Canned Vegetables 14.5-15.25 Ounce $.67

My Essentials Coffee Creamer 22 Ounce $2.27

Hostess Sweet Sixteen Donuts $2.00

General Mills Cereals 16 Ounce Lucky Charms, 17 Ounce Honey Nut Cheerios, 12.8 Ounce Cinnamon Toast Crunch $3.00
- $1.25/2 General Mills Cereals printable
$1.00 off TWO BOXES Cheerios cereals
- $1.10/3 General Mills Cereals printable
Final Price: As low as $2.42 each when you buy 2

Quaker Chewy Bars 6.7 Ounce $2.99

Folger’s & Millstone K-Cups 12 Count $7.99
- $0.25/1 Folgers Product, exp. 7/31/12 (RP 06/10/12)
Final Price: $7.74

Kraft Deluxe Macaroni and Cheese or Velveeta Shells and Cheese 12-14 Ounce $2.00

Uncle Ben’s Country Inn Rice 6 Ounce $1.00

Campbell’s SpaghettiO’s 14.75-15 Ounce $1.25

Kraft Easy Mac 4 Pack Cups 8.2-9.56 Ounce $2.99

Mueller’s Pasta 16 Ounce $1.50

My Essentials Pasta Sauce 26-26.5 Ounce $.99

Meat

Top Round London Broil $2.99 lb

Holly Farms Bone-In Chicken Breasts $.99 lb

Smithfield Center Cut Ham Slices $2.49 lb

Whole Pork Tenderloin $3.99 lb

93% Lean Ground Beef $3.99 lb

Chuck Roast $3.99 lb

Holly Farms Chicken Thighs $1.99 lb

Boneless Stew Beef $3.49 lb

Perdue Ground Chicken 16 Ounce $2.50

Hormel Black Label Bacon 16 Ounce $3.99

Gwaltney Pork Sausage 16 Ounce Roll, Hot or Mild $1.99

Oscar Mayer Deli Selects 9 Ounce $3.00

Oscar Mayer Beef Franks 16 Ounce $3.00

Johnsonville Grilling Sausage 19 Ounce $3.99

Armour Lunchmakers 10.6-11.4 Ounce $2.00

Produce

Pink Lady or Fuji Apples $1.27 lb

Juicy Yellow or White Nectarines $1.27 lb

Fresh On-the-Vine Cluster Tomatoes $.99

Fresh Express Or Dole Salad Blends 8-12 Ounce $2.00

Bulk Yellow Onions $.79 lb

Garden Fresh Zucchini or Yellow Squash $1.29 lb

Fresh, Crisp Green Onions $.50

Jalapeno Peppers $1.29 lb

Bulk, Fresh Garlic $.50

Russet & Sweet Potatoes $1.39

Seedless Green Grapes $1.79 lb

Fresh D’Anjou Pears $1.49 lb

Fresh, Crisp Celery Hearts $1.79 lb

Watermelon Chunks 16 Ounce $2.99

Red or Black Plums $1.69 lb

Blueberries 1 Pint $2.50

Gold Pineapple $2.69

Frozen

Freschetta or Simply Inspired Pizza 21-28 Ounce $4.50
- $1/1 Freschetta Artisan Pizza Crust, exp. 8/31/12 (SS 04/22/12)
- $1.50/2 Freschetta Pizza, exp. 6/30/12 (SS 03/04/12 R)
Final Price: As low as $3.50

My Essentials Waffles 10 Count $1.57

My Essentials Freeze Pops 36 Count $2.07

Birds Eye Steamfresh Vegetables 12 Ounce, Select Varieties $1.25

Stouffer’s Dinners or Entrees 6-21 Ounce $2.50

Tyson Anytizers 10-13.25 Ounce $2.50
- $1/1 Tyson Any’tizers Snacks, exp. 9/14/12 (SS 06/17/12)
Final Price: $1.50

Weight Watchers Smart Ones Entrees 5.28-11 Ounce $2.00
$2.00 off ten Weight Watchers Smart Ones Product
Final Price: $1.80 each when you buy 10

My Essentials Frozen Potatoes 32 Ounce $2.00

Eggo Waffles 8-10 Count $2.50
- $0.75/1 Kellogg’s Eggo Frozen Product, exp. 7/1/12 (RP 05/06/12)
- $0.75/2 Kellogg’s Eggo Frozen Product, exp. 7/1/12 (RP 05/06/12 R)
Final Price: $1.75

Lean Cuisine Dinners 6-12 Ounce $2.50
- $1/4 Lean Cuisine Product, exp. 7/31/12 (SS 04/29/12 R)
Final Price: $2.25 each when you buy 4

My Essentials Ice Cream One Gallon $4.99

Jimmy Dean Breakfast Bowls 8 Ounce $2.50

Luigi’s Italian Ice 36 Ounce $2.50
- $0.75/1 Luigi’s Product, exp. 6/22/12 (RP 05/13/12)
Final Price: $1.75

Marie Callender’s Pies 28 Ounce or larger $5.99

Cool Whip 8 Ounce $.99

Beverages

Coke Products 12 Pack 12 Ounce Cans, Buy More Save More. Purchase 12 Pack Cans 4 For $12, 3 For $10 or 2 For $8. Less than 2 or more than 4 are $4.49 each

Pepsi Products 24 Pack 12 Ounce Cans $6.99

Coke Products 2 Liter $1.67

Coke Products 6 Pack .5 Liter Bottles $3.67

Pepsi Products 6 Pack 16.9 Ounce Bottles $2.75

Pepsi Products 2 Liter $1.67

Hawaiian Punch 128 Ounce $2.00

Deer Park or Poland Spring Water 24 pack .5 Liter Bottles $3.99

Capri Sun Juice Drink 10 Count, 6 Ounce Pouches $2.50

Monster Energy Drinks 16 Ounce, 4 Pack $6.99

Old Orchard Juice 64 Ounce, Healthy Balance $2.00
$1.00 off 2 Healthy Balance reduced-sugar juice
Final Price: $1.50 each when you buy 2

My Essentials Drink Mix 19 Ounce Canister $1.93

My Essentials Soda 3 Liter $1.15

Powerade 32 Ounce $1.00

Little Hug Assorted Fruit Drinks 20 Pack, 8 Ounce Bottles $3.50

Lipton Tea 12 Pack, 16.9 Ounce Bottles, Green or Lemon $5.99

Minute Maid Punch 59 Ounce $1.00

Lipton Pure Leaf Tea 59 Ounce $2.00

Minute Maid Simply Orange Juice 59 Ounce $3.00

Sunny D8 Pack or 128 Ounce $2.99

Household, Health and Beauty

Home 360 Instant Light Charcoal 6.7 Lb. $4.49

Beneful Dog Food 15.5 Lb. Bag $13.99

Cottonelle Bath Tissue 12 Double Rolls $6.99

Scott Extra Soft Bath Tissue 12 Roll $6.99
- $1/1 Scott Extra Soft Bath Tissue, exp. 6/24/12 (SS 05/13/12)
Final Price: $5.99

Scott Paper Towels 8 Roll $6.99
- $1/1 Scott Towels, exp. 6/24/12 (SS 05/13/12)
Final Price: $5.99

All Laundry Detergent 124 Ounce $7.99
- $1/1 All Mighty Pacs or Liquid Laundry Detergent, exp. 7/15/12 (RP 06/03/12)
Final Price: $6.99

Glad Kitchen and Trash Bags 25-80 Count $6.99

Dixie Plates and Bowls 14-60 Count $2.00

Reynolds Wrap Aluminum Foil 35-80 Square Feet $3.49
- $0.75/1 Reynolds Wrap Heavy Duty Non-Stick Foil, exp. 8/31/12 (SS 05/13/12)
- $0.75/1 Reynolds Wrap Foil, exp. 8/31/12 (SS 05/13/12)
Final Price: $2.74

My Essentials Foam Cups 8.5 or 16 Ounce or 21 or 51 Count $1.00

My Essentials Paper Towels 3 Roll $3.29

Angel Soft Bath Tissue 9 Mega, 12 Double or 24 Regular Rolls $5.99
- $0.25/1 Angel Soft Bath Tissue, exp. 8/18/12 (RP 05/20/12 R)
- $0.45/1 Angel Soft Bath Tissue, exp. 6/23/12 (RP 03/25/12)
Final Price: As low as $5.54

Sparkle Paper Towels 6 Big or 8 Regular Rolls $5.99

Renuzit Adjustables Air Freshener 7.5 Ounce $.99
- B2G1 Renuzit Adjustables, exp. 7/14/12 (RP 06/17/12)
Final Price: $.66 each when you buy 3

Ziploc Freezer and Storage Bags 30-50 Count $3.99

Whiskas Temptations 2.1-3 Ounce $1.50

Arm & Hammer Scoop Litter 14 Lb. $5.99

Purina Cat Chow 3.5 Lb. Bag $5.00
- $0.55/1 Purina Kitten Chow or Cat Chow, exp. 7/15/12 (RP 05/13/12)
Final Price: $4.45

Gravy Train Dog Food 17.6 Lb. Bag $9.99

Purina Busy Bones or Chews 6.5 Ounce $3.00

Huggies or Pampers Jumbo Diapers 20-56 Count $8.49
- $1.50/1 Huggies Diapers, exp. 7/14/12 (SS 06/17/12)
Final Price: $6.99

Beech Nut Stage 1 or Stage 2 Baby Food 2.5-4 Ounce $.50

Gerber Graduates Puffs, Lil’ Crunchies or Wagon Wheels 1.48 Ounce $2.00

Home 360 Baby Wipes 64-72 Count $1.88

Enfamil Baby Formula 22.2-28.1 Ounce $22.99

Boost Kid Essentials 4 Pack $4.99

Pantene Shampoo, Conditioner, or Hair Care Products 6.6-12.6 Ounce $3.49
- $3/2 Pantene Product, exp. 6/30/12 (P&G 05/13/12)
- $1/2 Pantene Product, exp. 6/30/12 (P&G 06/03/12)
Final Price: As low as $1.99 each when you buy 2

Suave Body Wash 12-18 Ounce $1.99
$0.75 off ONE (1) Suave Body Wash
Final Price: $1.24

Dove or Degree Deodorant 2.6-3 Ounce $2.50

Tums 60-150 Count $3.99

Edge or Skintimate Shave Gels $2.50
- $0.55/1 Skintimate Shave Gel or Cream Shave, exp. 6/23/12 (SS 05/13/12)
Final Price: $1.95

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Previous post:

Next post: