Food Lion Coupon Match Ups 5/30 – 6/5

by Laura on May 29, 2012

Post image for Food Lion Coupon Match Ups 5/30 – 6/5

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!

Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!

Use this guide to understand all the abbreviations.

Remember when you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner.  You never know what coupons you will get!   Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia.  Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Buy One Get One Free- remember this actually means 50% off so you can use one coupon per item
Pet Ice Cream 56 Ounce Select Varieties Limit 2 Free
- $0.55/1 Pet Ice Cream or Frozen Novelty Item, exp. 6/30/12 (SS 05/20/12 R)

Turkey Hill Ice Cream 48 Ounce Select Varieties Limit 2 Free

Klondike Ice Cream Bars 10.5-27 Ounce Limit 2 Free

Ruffles Potato Chips 8.5-10 Ounce Limit 2 Free

Keebler Chips Deluxe 13-14.8 Ounce Limit 2 Free
- $0.75/2 Keebler Chips Deluxe Cookies, exp. 6/10/12 (RP 04/15/12)

Mueller’s Pasta 16 Ounce Limit 2 Free
- $0.55/2 Mueller’s Pasta Packages, exp. 6/30/12 (SS 05/20/12 R)

Food Lion Large, Raw or Cooked Shrimp 16 Ounce, 41/50 Count Limit 2 Free

Grocery
Campbell’s SpaghettiO’s 14.75-15 Ounce $1.25

Nature’s Own Butterbread 20 Ounce $2.29

Thomas’ English Muffins 6 Count – Plain Only $2.50

Nature’s Own Bagels 16-22 Ounce $3.00

Hostess Sweet 16 Donuts or Donettes Select Varieties $2.50

Sargento Shredded Cheese 5-8 Ounce $2.50

Pillsbury Grands! Biscuits 8 Count $1.67
- $0.40/3 Pillsbury Grands! Biscuits, exp. 6/23/12 (SS 04/01/12 R)

Frigo String Cheese 12 Ounce $3.49

Parkay Spread 41 Ounce $3.00

Coffee-Mate Natural Bliss Creamers 16 Ounce $2.00
- $1/2 Nestle Coffee-Mate Natural Bliss Liquid Coffee Creamers printable

My Essentials Yogurt 6 Ounce $.48

Stouffer’s Family Style Recipes 32-40 Ounce $5.99

Freschetta or Simply Inspired Pizza 21-28 Ounce $4.99
- $1/1 Freschetta Artisan Pizza Crust, exp. 8/31/12 (SS 04/22/12) (if included)
- $1.50/2 Freschetta Pizza, exp. 6/30/12 (SS 03/04/12 R)
Final Price: As low as $3.99

My Essentials Thin Crust Small Pizza 6.5 Ounce $.99

My Essentials Frozen Potatoes 32 Ounce $1.96

Alexia Fries 13.5-20 Ounce $3.00

Lean Cuisine One Dish Favorites 5.25-12 Ounce $1.99

Hot or Lean Pockets 6.5-9 Ounce $2.00

Mrs. Smith’s Fruit Pies 37 Ounce $4.99
- $1/1 Mrs. Smith’s or Edwards Whole Pie Product printable
Final Price: $3.99

Tony’s Crispy Crust Pizza 9.73-10.42 Ounce $1.00

New York Garlic Toast with Cheese, Texas Garlic Five Cheese Toast or Ciabatta Rolls with Cheese $2.99

Healthy Choice Cafe Steamers 10-10.3 Ounce $2.50

Aunt Jemima Pancakes and French Toast 12.5-14.8 Ounce $2.50
- $1/2 Aunt Jemima Waffles, Pancakes, or French Toast, exp. 6/30/12 (SS 05/06/12 R)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Birds Eye Steamfresh Blends 12 Ounce $2.00

Jimmy Dean Breakfast Sandwiches 12.4-18 Ounce $4.99
- $0.55/1 Jimmy Dean Sandwich or Bowl printable
Final Price: $4.59

Eggo Waffles 24 Count $3.99
- $0.75/1 Kellogg’s Eggo Frozen Product, exp. 7/1/12 (RP 05/06/12)
Final Price: $3.24

My Essentials Chicken Nuggets, Tenders or Patties 28-32 Ounce $3.99

Pepperidge Farm Cakes 19-19.6 Ounce $3.00

Special K Cereal 18 Ounce $2.50
- $1/2 Kellogg’s Special K Cereal printable
- $1/3 Kellogg’s Special K Cereal, exp. 6/10/12 (RP 04/29/12)
Final Price: As low $2.00 each when you buy 2

Kellogg’s Special K Bars 4.4 Ounce $2.50
- $1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Meal Bars, Snack Bars, Shakes, or Protein Water Mix, exp. 6/10/12 (RP 04/29/12)
Final Price: $1.75 each when you buy 2

Maxwell House Coffee 31.5-34.5 Ounce Cans, (Decaf. and Colombian Not Included) $8.99

Nabisco Snack Crackers 5.5-10 Ounce $2.50
- Save $1.00 on any 2 NABISCO Cookies or Crackers (Except Single Serve)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Pillsbury Frosting 13.5-16 Ounce, $2 For $2.00 With $1.00 Off Kiosk Coupon. Must Buy 2.

Smucker’s Grape Jelly or Jam 32 Ounce $2.00

Mt. Olive Sweet Relish 16 Ounce $2.00

Jif Peanut Butter 18 Ounce, 2 For $5.00 With $1.00 Off Kiosk Coupon. Must Buy 2.

Kraft Salad Dressing 8 Ounce $1.00
- $1/2 Kraft Dressings or Sizzling Salads Dinner Kits, exp. 6/17/12 (SS 05/20/12)
Final Price: $.50 each when you buy 2

Heinz Ketchup 32 or 36 Ounce $1.67
- $0.50/1 Heinz Tomato Ketchup, exp. 6/19/12 (SS 05/20/12 R)
Final Price: $1.17

Van Camp’s Pork and Beans 15 Ounce $.80

Texas Pete Hot Sauce 12 Ounce $1.25
- $0.40/1 Texas Pete Hot Sauces, exp. 8/31/12 (SS 05/06/12 R)
Final Price: $.85

Jet-Puffed Marshmallows 10-10.5 Ounce, Regular or Mini $1.19
- $0.50/2 Jet-Puffed Marshmallows, exp. 6/6/12 (SS 05/06/12 R)
Final Price: $.94 each when you buy 2

Del Monte Fruit Bowls 4 Pack, 4 Ounce $2.00
- $1/4 Del Monte Canned Fruits, Fruit Cup Snacks or Fruit Natural Cups, exp. 8/5/12 (RP 05/13/12 R)
Final Price: $1.75 each when you buy 4

Little Debbie Big Packs 16.8-36 Ounce $3.79

My Essentials Canned Vegetables 14.5-15.25 Ounce $.67

Snack Pack Pudding 4 Pack $1.00

Honey Maid Grahams 12-15 Ounce $2.99

Luck’s Beans 15 Ounce $.80

Duncan Hines Brownie Mix 19.27-19.95 Ounce $1.00

Quaker Chewy Dipps or Yogurt Bars 6.1-10 Ounce $2.00

A.1. Steak Sauce 10 Ounce $3.00
- $1/1 A-1 Steak Sauce, exp. 6/6/12 (SS 05/06/12 R)
Final Price: $2.00

White House Apple Sauce Cups 6 Pack $1.67

Nabisco Ritz Crackers 7.5-16 Ounce $2.50
- Save $1.00 on any 2 NABISCO Cookies or Crackers (Except Single Serve)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

Lance Crackers 8 Pack $2.50
- $0.55/1 Lance Sandwich Cracker Homepack, exp. 7/15/12 (SS 05/13/12)
Final Price: $1.95

Lay’s Potato Chips 10-10.5 Ounce $3.00

Tostitos Tortilla Chips 9-13 Ounce $3.00

Kellogg’s Special K Chips 4-8 Ounce $2.99
- $1/2 Special K Crackers or Cracker Chips, exp. 6/24/12 (RP 04/29/12 R)
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Food Lion Microwave Popcorn 6 Pack $2.50

Snyder’s Pretzel Snacks 8 Ounce $3.00
- $1/1 Snyder’s Flavored Pretzel Pieces or Pretzel Sandwiches, exp. 7/31/12 (SS 05/20/12)
Final Price: $2.00 (if included)

Keebler Graham Crackers 11-16 Ounce $2.50

Murray Vanilla Wafers 11 Ounce $2.50

My Essentials Potato Chips 10-10.5 Ounce $1.97

My Essentials Raisins 9 Ounce $1.47

My Essentials Tea Bags 24 Count $1.00

My Essentials Chunk Light Tuna 5 Ounce $.63

Post Honey Bunches Of Oats Cereal 18 Ounce $2.50
- 80¢ off when you buy any ONE POST Honey Bunches of Oats NEW Fruit Blends
Final Price: $1.70 (if included)

Post Pebbles Cereals 9.5-11 Ounce $2.50

Carnation Breakfast Essentials 8-10 Count $4.99
- $1.00 off when you buy any TWO Carnation® Breakfast Essentials™ No Sugar Added packages or multipacks
- $1/2 Carnation Breakfast Essentials Product, exp. 6/24/12 (SS 04/29/12 R)
Final Price: $4.49 each when you buy 2

Kellogg’s Pop-tarts 8 Count $2.25
- $1/3 Kellogg’s Pop-Tarts or Pop-Tarts Mini Crisps, exp. 6/24/12 (RP 05/13/12 R)
Final Price: $1.92 each when you buy 3

Idahoan Mashed Potatoes 3.95-4.1 Ounce $.80

Uncle Ben’s Ready Rice 8.5-8.8 Ounce $1.79
- FREE Uncle Ben’s Rice Cup wyb (3) Ready Rice Pouches, exp. 7/14/12 (RP 05/13/12 R)
- FREE Uncle Ben’s Rice Cup wyb (2) Ready Rice Pouches, exp. 7/14/12 (RP 05/13/12 R)
- $1 off Uncle Ben’s Ready Rice Pouch AND Long Grain and Wild Rice Product, exp. 6/3/12 (RP 04/01/12 R)
Final Price: Varies

Kraft Deluxe Macaroni and Cheese or Velveeta Shells and Cheese 12-14 Ounce $2.00

Hormel Entrees 17 Ounce $4.99
- $1/1 Hormel Refrigerated Entree, exp. 6/11/12 (SS 04/15/12 #2 R)
Final Price: $3.99

Kraft Pasta Salad 6.4-7.10 Ounce $1.50

My Essentials Grated Parmesan Cheese 8 Ounce $2.49

Ragu Pasta Sauce 16-26.3 Ounce, BUY 2 Ragu Pasta Sauce & GET 1 My Essentials Pasta FREE! Limit 1 Reward Per Visit. 2/$4

Rotisserie Style Chicken Hot or Cold, 4 PM – 7 PM In-Stock Guarantee $5.99

Meat
My Essentials Individually Quick Frozen Split Chicken Breasts 48 Ounce $5.99

Oscar Mayer Meat Wieners 16 Ounce $2.00

Smithfield Smoked Sausage 14 Ounce $3.00

Oscar Mayer Fun Pack Lunchables 9.5 – 11.7 Ounce $2.00

Gwaltney Bacon 16 Ounce $3.50

Carl Buddig Deli Cuts Tub 16 Ounce $3.50

Oscar Mayer Sub Kit 28 Ounce $5.99

Produce
Sweet and Juicy Eastern Cantaloupes $2.00

Seedless Red Grapes $1.25 lb

Grape Tomatoes (Pint) $2.00

Gala Apples 3 Lb. Bag $2.50

Navel Oranges 4 Lb. Bag $2.99

Dole or Fresh Express Garden Plus 9-12 Ounce, Greener Select, Classic Romaine, Just Lettuce, Green & Crisp, Premium Romaine, Double Carrot or Lettuce Trio $2.00

Blackberries 6 Ounce $2.50

D’Anjou Pears $1.27 lb

Red Potatoes 5 Lb. Bag $2.97

Fresh, Crisp Green Beans $1.49 lb

Sweet Kiwi Fruit $.39

Large, Fresh Broccoli and Cauliflower $2.00

Yellow Onions 3 Lb. Bag $1.79

Pickling Cucumber $1.79

Snow White Sliced Mushrooms 6 oz $1.49

Bolthouse Farms Fruit Smoothies $2.50

Marie’s Dressing 11.5-12 Ounce $2.99

Beverages
Pepsi Products 12 Pack 12 Ounce Cans or 6 Pack 16.9 Ounce Bottles $2.75

Pepsi Products 2 Liter $1.67

Pepsi Products 8 Pack 12 Ounce Bottles $3.99

Coke Products 2 Liter $1.67

Coke Products 6 Pack .5 Liter Bottles $3.33

7UP, A&W or Canada Dry 2 Liter $.99

Gatorade 8 Pack, 20 Ounce $5.00

My Essentials Drinking Water 24 Pack, .5 Liter Bottles $2.99

Kool-Aid Bursts 6 Count, 6.75 Ounce Bottles $1.25

Welch’s 100% Grape Juice 64 Ounce $3.00

Country Time, Kool Aid or Tang Drink Mix $2.99

MiO 1.62 Ounce $3.99

Propel Water 24 Ounce $.50

V8 V-Fusion 46 Ounce Bottles $3.00

Lipton Tea 12 Pack, 16.9 Ounce Bottles $4.99

Minute Maid Simply Orange or Cranberry Juice 59 Ounce $3.00

Simply Lemonade or Limeade 59 Ounce $2.50

Sunny D 128 Ounce or 8 Pack $2.99

Gold Peak Tea 59 Ounce $2.00

My Essentials Orange Juice 128 Ounce $3.89

Household, Health and Beauty
Friskies Cat Food 5.5 Ounce Can, Select Varieties 10/$5

Scott Extra Soft Bath Tissue 12 Double Rolls, $4.99 With $1.00 Off One Kiosk Coupon

Scott Paper Towels 6 Mega Rolls, $4.99 With $1.00 Off One Kiosk Coupon

Reynolds Wrap Heavy Duty Foil 37.5 Square Feet $3.00
- $0.75/1 Reynolds Wrap Heavy Duty Non-Stick Foil, exp. 8/31/12 (SS 05/13/12)
- $0.75/1 Reynolds Wrap Foil, exp. 8/31/12 (SS 05/13/12)
Final Price: $2.25

My Essentials Paper Towels 3 Roll $3.29

My Essentials Foam Plates 40 Count $1.92

My Essentials Bath Tissue 12 Roll $6.57

All or Surf Laundry Detergent 50 Ounce Liquid or 52 Ounce Powder or 24 Count Mighty Pacs $3.99
- $1/1 All Mighty Pacs or Liquid Laundry Detergent, exp. 6/2/12 (RP 04/01/12)
- $1/1 Surf Laundry Detergent, exp. 6/10/12 (RP 04/29/12)
Final Price: $2.99

Snuggle Softener Sheets 70-80 Count $2.99
- $0.50/1 Snuggle Liquid Fabric Softener or Dryer Sheets, exp. 6/10/12 (RP 04/29/12 R)
Final Price: $2.49

Hefty Easy Grip Cups 30 Count $1.50
- $1/2 Hefty Cups, exp. 8/31/12 (SS 05/13/12)
Final Price: $1.00 each when you buy 2

Dixie Plates Value Pack 40-100 Count $3.99

Home 360 Flextra Trash Bags 25-38 Count $4.49

Friskies Dry Cat Food 16 Ounce $11.99

Tidy Cat Immediate Odor Control Scoopable Litter 30 Pound Jug $7.99
- $1/1 Purina Tidy Cats Instant Action Cat Litter, exp. 7/29/12 (SS 04/29/12 R)
Final Price: $6.99

Beneful Dog Food 3.5 Lb $5.50

Pedigree Plus Variety Pack 12 Count $6.99

Purina Busy Bones or Chews 6.5 Ounce $3.00

Huggies Jumbo Diapers or Pull-Ups & Goodnites 10-56 Count $8.99

Huggies Wipes Refills 184-232 Count $6.49
- $0.50/1 Huggies Baby Wipes, exp. 6/16/12 (SS 05/20/12)
- $3/2 Huggies Diapers or Refill Wipes, exp. 6/10/12 (SS 05/06/12 R)
Final Price: As low as $4.99 each when you buy 2

Beech Nut Fruities On The Go Pouch 4 Ounce $.80

Gerber 3rd Baby Foods 6 Ounce $.80

Home 360 Baby Little Meals 6.6 Ounce $1.79

Gerber Juice 32 Ounce $2.50

Gillette Fusion or Venus Razors 1 Count, BUY 1 Gillette Fusion or Venus Razors & GET 1 Gilette Series or Satin Care Shave Gel FREE! Limit 1 Reward Per Visit. $9.99
- $2/1 Venus Razor or Refill, exp. 6/30/12 (P&G 05/13/12)
Final Price: Varies

Pantene Shampoo or Conditioner 12.6 Ounce, BUY 1 Pantene Shampoo or Conditioner & GET 1 Pantene Hair Style Products FREE! Limit 1 Reward Per Visit. $3.49
- $3/2 Pantene Product, exp. 6/30/12 (P&G 05/13/12)
- B1G1 Pantene Product, exp. 5/31/12 (P&G 04/29/12)
Final Price: Varies

Kellogg’s Special K Protein Shakes 4 Count $5.49

Colgate Toothpaste 6.4 Ounce $1.79

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Previous post:

Next post: