Food Lion Coupon Match Ups 10/24 – 10/30

by Laura on October 23, 2012

Post image for Food Lion Coupon Match Ups 10/24 – 10/30

This post contains everything that is on sale in the Food Lion weekly ad.  Underneath it you will find any coupons that pair well with the sales and the final price.

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!

Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!

Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner.  You never know what coupons you will get!   Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia.  Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Buy One Get One Free
Progresso Soup, 18.5-198 oz
$1.25/4 Progresso Light Soup printable
$1.25/4 Progresso Light Soup printable
$1/4 Progresso Light Soups printable
$1/4 Progresso Soup printable
$1/4 Progresso Soup, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
$1/4 Progresso Soup, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
Limit 2

Frozen
Weight Watchers frozen novelty bars, 6 ct – $4.39

Totino’s Rolls, 40 ct – $3.00
$0.35/1 Totino’s Rolls, exp. 12/1/12 (SS 09/09/12)
$0.75/3 Totino’s Rolls, exp. 12/1/12 (SS 09/09/12 R)
$0.75/3 Totino’s Rolls Snacks, exp. 12/29/12 (GM 10/07/12)
$0.75/3 Totino’s Rolls Package, exp. 10/27/12 (GM 08/05/12)
$0.40/2 Totino’s Rolls Snacks, exp. 12/29/12 (GM 10/07/12 R)
Final Price: As low as $2.65

Gorton’s Products, selected – $3.00
$1/2 Gorton’s Products printable
Final Price: $2.50

Tyson Bagged chicken, 22-27.5 oz – $7.29
- $0.75/1 Tyson Bagged Breaded Chicken Strips, exp. 1/5/13 (SS 10/07/12)
Final Price: $6.54

Lean Cuisine Products – $2.00
$5/$20 Lean Cuisine Products (SavingStar.com)

Birds Eye Voila Product – $4.29
Save 50¢ on any one (1) Birds Eye® Voila!® Product
Final Price: $3.79

My Essentials Self Rising Piza, 28.2-30.5 oz – $3.00

Aunt Jemima Toast or Pancakes, 12.5-14.8 oz – $2.00

Birds Eye Steamfresh Blends & Chef Favorites, 10-12 oz – $1.79

Breyers 48 oz – $3.00

Refrigerated
My Essentials (shredded or chunk cheese) 6-8 oz – $1.67

FREE Eggs when you buy Tropicana Orange Juice 89 oz – $4.99

Country Crock, 45 oz tub – $3.00

Yoplait 4-6 oz – $0.60
$0.40/6 Yoplait Yogurt printable
$0.40/6 Yoplait Yogurt printable
$0.40/6 Yoplait Cups, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
$0.50/8 Yoplait Cups, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
Final Price: As low as $.53 each when you buy 6

Pillsbury Crescent Dinner Rolls – $2.19
$0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls printable
$0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls printable
$0.40/2 Pillsbury Crescent Dinner Rolls, exp. 12/29/12 (GM 10/07/12)
Final Price: $1.99 each when you buy 2

Cabot Creamery cheese, 6-8 oz – $2.00
$1/2 Cabot Creamery Products (Common Kindness)
$0.75/1 Cabot Cheese or Cabot Greek Yogurt (SavingStar.com)
Final Price: As low as $1.13 each after Saving Star Deposit

Beverages

Coke 2 liters – $1.50

Pepsi 6 pk or Dasani 6 pk – $3.00

Pepsi 2 liters – $1.25
$1/2 Dr. Pepper Diet or Ten, exp. 11/30/12 (SS 10/07/12)
Final Price: $.75 each when you buy 2

Powerade, 32 oz – $0.89

Pepsi 18 pk, 12 oz – $5.00

Deer Park 24 pk, .5 L – $4.00

Hawaiian Punch, 128 oz – $2.50

My Essentials 2 liter soda – $0.79

My Essentials 24 pk drinking water – $2.47

Capri Sun, 10 pk – $2.00

Coke 12 pks – $3.00

Grocery

Betty Crocker fruit snacks – $2.50
$0.50/2 Betty Crocker Fruit Shapes, Fruit By The Foot, Fruit Gushers, Fruit Roll-Ups or Ocean Spray, Mott’s or Sunkist Fruit Flavored Snacks, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
Final Price: $2.25 each when you buy 2

General Mills Cereals, 16.2-20.25 oz – $3.00
$1/2 Select General Mills Big G Cereals printable
$0.50/1 Cocoa Puffs or Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal printable
$1/2 Chex, Fiber One, Total, Wheaties, or Oatmeal Crisps printable
$1/2 Cheerios Original Cereal, exp. 11/3/12 (SS 09/23/12 R)
$0.50/1 Cheerios Original Cereal, exp. 11/3/12 (SS 09/23/12 R)
$0.50/1 Total Cereal (SS 10/21/12 R)
$1/2 Cheerios Cereal printable
$0.75/1 General Mills Fiber One Cereal printable
$0.60/1 Cocoa Puffs or Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal printable
$0.50/1 Cheerios Honey Nut Cereal (SavingStar.com)
$0.50/1 Cocoa Puffs or Cocoa Puffs Brownie Crunch Cereal (SavingStar.com)
$0.50/1 Fiber One Cereal, exp. 11/17/12 (GM 10/07/12 R)
$0.75/1 Fiber One Cereal, exp. 11/17/12 (GM 10/07/12)
Final Price: As low as $2.25

My Essentials Pasta Sauce, 26-26.5 oz – $0.99

My Essentials Instant Coffee, 8 oz – $3.99

My Essentials Canned Vegetables – $0.67

Kings Hawaiian Bread or Rolls, 12-16 oz – $3.50
$1/2 Kings Hawaiian Dinner Rolls, exp. 10/31/12 (RP 08/26/12 R)
$1/2 King’s Hawaiian Sandwich Buns, Hot Dog Buns, Hamburger Buns or Mini Sub Rolls, exp. 10/31/12 (RP 08/26/12 R)
Final Price: $3.00 each when you buy 2

Pepperidge Farm Goldfish, 6.6-8.7 oz – $2.00

Cheetos or Fritos, 9-10.5 oz – $2.00

Nabisco Easy Cheese, 8 oz – $3.49

Frito Lay multipack, 20 ct – $6.99

Lay’s Chips, 10-10.5 oz – $3.00

Keebler Cookies, 13.3-14.8 oz – $2.50

Doritos, 10.5-11.5 oz – $3.00

Green Giant canned vegetables, 14.5 oz – $1.00

Luck’s Beans, 15 oz – $0.80

Old El Paso refried beans, 16 oz – $1.29
$0.60/3 Old El Paso Product, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
Final Price: $1.09 each when you buy 3

Swanson broth, 14 oz $1.00

Stove Top Stuffing Mix $1.67

Old El Paso taco seasoning – $0.69
$0.60/3 Old El Paso Product, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
Final Price: $.49 each when you buy 3

SPAM Product, 12 oz – $2.50

Campbell’s SpaghettiO’s Pasta – $1.00
$0.50 off 5 Campbell’s Spaghetti0′s pastas
Final Price: $.90 each when you buy 5

My Essentials Pasta, 16 oz – $1.19

Ragu Pasta Sauce, 16-26 oz – $1.67

Food Lion Salad Dressing – $1.50

Aunt Jemima Syrup, 24 oz – $2.99

Food Lion Chocolate or Strawberry Syrup, 22-24 oz – $1.50

Tuttorosso Tomatoes, 28 oz – $1.00

Hormel Compleats – $2.00

Ramen Noodles – $0.20

Hungry Jack hasbrown or mashed potatoes, 4.9-6.1 oz – $1.25
$1/2 Hungry Jack Premium Hashbrown Potatoes printable
$1/2 Hungry Jack Premium Hashbrown Potatoes, exp. 11/13/12 (RP 09/09/12)
Final Price: $.75 each when you buy 2

Old Orchard Healthy Balance Juice Drinks – $2.00
$1/2 Old Orchard Healthy Balance Juice Drinks printable
Final Price: $1.50

Quaker old fashioned oats, 42 oz – $3.99
$1/2 Quaker Item printable
$1/2 Quaker Product, exp. 12/31/12 (ALL YOU Oct ’12)
Final Price: $3.49 each when you buy 2

Nature’s Own Honey Wheat Bread, 20 oz – $1.99

Uncle Ben’s Ready Rice – $1.79
FREE Uncle Ben’s Rice Cup wyb (3) Ready Rice Pouches, exp. 11/10/12 (RP 09/09/12)
Final Price: Varies

Motts Applesauce, 6 pk – $2.00

Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet – $1.00
$0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet printable
$0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meal, exp. 11/3/12 (SS 09/09/12)
$0.75/3 Hamburger Helper, Tuna Helper or Chicken Helper Home Cooked Skillet Meals, exp. 12/1/12 (GM 10/07/12)
Final Price: $.75 each when you buy 3

Nestle Fun Size candy bars, 9.2-12.8 oz – $3.00
$1/2 Nestle Fun Size or Halloween Candy printable
FREE Free Nestle Fun Size Bag wyb (4) Tombstone Pizzas printable
$1/2 Nestle Fun Size Halloween Candy, exp. 10/31/12 (RP 10/14/12)
Final Price: $2.50 each when you buy 2

My Essentials Saltines, 16 oz – $1.57

My Essentials Macaroni & Cheese, 7.25 oz – $0.67

My Essentials Potato Chips, 10-10.5 oz – $1.97

Meat
Hillshire Farm Thin Sliced Deli Tubs, 9 oz, $3

Oscar Mayer Meat Wieners, 16 oz, $2

Pork Boston Butt, $1.79 lb

Tilapia Fillet, $3.29 lb

Boston Butt Pork Steak, $2.29 lb

Whole Fryers $.89 lb

Top Round London Broil $2.99 lb

Deli: Virginia Ham or Honey Ham, per lb – $4.99

Smithfield Ham, per lb – $1.49
$1/1 Smithfield ham, exp. 12/30/12 (SS 10/07/12 R)

Smithfield Lunchmeat, 16 oz – $3.50
$1/1 Smithfield , exp. 12/30/12 (SS 10/07/12 R)

Boneless Chicken breast, per lb – $2.49

NY Strip Steak, per lb – $7.99

Produce
Sweet Onion $.92 lb

Asparagus $2.49 lb

Grape Tomatoes $2.50 pint

Eastern White Potatoes (5 lb) $2.50

Green Seedless Grapes $1.29 lb

Tangerines 3 lb $2.99

Broccoli $2

Dole or Fresh Express Salad Blends $2

Gala Apples 3 lb $2.50

Health and Beauty
Colgate Toothpaste, 6-6.4 oz – $1.79

Dial Bar Soap, 3 pk – $2.50
$1/3 Dial Liquid or Foaming Hand Soap or Bar, exp. 11/3/12 (RP 10/07/12)
$0.35/1 Dial Liquid or Foaming Hand Soap or Bar, exp. 11/3/12 (RP 10/07/12 R)
Final Price: As low as $2.15 each

Tresemme products – $3.00
B1G1 Tresemme Styling Product wyb Tresemme Shampoo And Tresemme Conditioner, exp. 10/28/12 (RP 09/30/12)

Gerber Graduates Fruit juice, 32 oz – $2.50
$0.95/2 Gerber Graduates Fruit Splashers printable
Final Price: $2.03 each when you buy 2

Gerber Graduates Cereal Twists or Fruit Twists – $2.79

Bayer Aspirin Product, 60.-120 ct – $5.99
$1.00 off on any Bayer Aspirin product
$1/1 Bayer Aspirin Product, exp. 10/28/12 (SS 09/16/12)
$1/1 Bayer Aspirin, exp. 12/31/12 (RP 10/21/12)
Final Price: $4.99

Secret Deodorant – $2.50
$15 MIR on Select P&G Products printable
$1/2 Secret Product, exp. 10/31/12 (P&G 09/30/12)

Home 360 Wipes, 64-72 ct – $1.98

Huggies Diapers, 44-96 ct – $19.99
sizes 2-6
$2/1 Huggies Little Movers Slip-on Diapers printable
$1/1 Huggies Diapers, exp. 11/17/12 (SS 10/21/12)
$1/1 Huggies Little Movers or Little Snugglers Diapers or Overnites, exp. 11/17/12 (SS 10/21/12)
Final Price: As low as $17.99

Household
Purina Fancy Feast Appetizer Trays – $1.25
$1/3 Purina Fancy Feast Appetizer Trays, exp. 10/29/12 (RP 07/29/12 #2)
Final Price: $1.00 each when you buy 3

Purina Cat Chow, 16-17.6 oz – $10.99
$0.99/1 Purina Cat Chow Brand Cat Food printable
$1.50/3 Purina Friskies Dry Cat Food Bags, exp. 10/31/12 (RP 07/29/12 #2)
Final Price: As low as $10.00

Scott Bath tissue, 4 roll – $3.49

Scotties Facial Tissues – $0.79

Renuzit Adjustables – $0.88

Ajax, 30-34 oz – $1.99
$1.50/3 Fab, Dynamo, Ajax, Final Touch or Niagara Laundry Product, exp. 10/28/12 (SS 09/30/12 R)
Final Price: $1.49 each when you buy 3

Clorox Wipes, 35 ct – $2.50

My Essentials Paper Towels single roll – $0.99

My Essentials Napkins, 250 ct – $2.89

Purina Friskies Canned 5.5 oz- 20/$9
$1 off Purina Friskies Canned or Pouches, exp. 10/31/12 (RP 07/29/12 #2)
Final Price: Varies

Angel Soft Bath Tissue 24 rolls – $4.99
$0.25/1 Angel Soft Bath Tissue Product printable
Final Price: $4.74

Arm & Hammer laundry detergent or paks 45-50 oz, 20 ct – $2.99
$1/3 Arm & Hammer Laundry Product printable
Final Price: $2.66 each when you buy 3

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Previous post:

Next post: