Food Lion Weekly Sales Ad Coupon Match Ups 3/11 – 3/17

food_lion
Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Click here to see the complete list
B1G1 Sale Prices Based on Purchasing a Single Item
Condiments, Spice & Baking

.
Campbell’s Slow Cooker Sauce, 12 – 13 oz – $2.00
Final Price: $1.00
Dairy

.
Kraft Shredded Cheese, 6 – 8 oz – $2.50
Final Price: $2.00
Frozen Foods

.
Birds Eye Steamfresh Vegetables, 10 – 10.28 oz – $1.00
  • $1.00/2 Birds Eye Steamfresh Varieties – 2-22-15 SS (exp. 04/05/15)
Final Price: $0.50
Home Supplies

.
Glade Candle, 3.8 oz – $2.99

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.99
Final Price: $0.99
Meat, Poultry & Fish

.
Beef, Ribs, St. Louis Style, per lb – $1.99

.
Chicken, Breast, Boneless, per lb – $1.99
Produce

.
Potatoes, Red, per lb – $0.79
  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion Weekly Sales Ad Coupon Match Ups 3/4 – 3/10

food_lion

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!  Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!  Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Click here to see the complete list
Shop and Save Promo. Spend $50 and collect a ticket. Collect 3 of 4 weekly tickets and get a $10 coupon.
B1G1 Sale Prices Based on Purchasing a Single Item
Canned Goods & Soups
Save $1 more wyb both one 15.5 – 16 oz Jif and one 20-32 oz Smucker’s Grape Jelly

.
Jif Peanut Butter, 15.5 – 16 oz – $2.00
Final Price: $1.50
wyb Jif and Smuckers
Frozen Foods

.
Eggo Waffles, 8.4 – 16 oz – $2.00

$2 2/27-3/8 rest of week $2.50

Final Price: $1.00

.
Michelina’s Entrees, 4.5 – 9 oz – $0.88

$.88 2/27-3/8 rest of week $1

Final Price: $0.69
Grains, Pasta & Sides

.
Mahatma Jasmine Rice, 32 oz – $2.00
  • $0.50/1 Mahatma or Water Maid Rice – 1-25-15 RP – (exp. 04/30/15)
Final Price: $1.50
Home Supplies

.
Pledge Furniture Polish, 9.7 oz – $3.79

Stacks With 

Final Price: $1.89
$1.39
Meat, Poultry & Fish

.
Roast, Chuck, per lb – $3.49
Produce

.
Peppers, Bell, Green, 3 pk – $1.29
  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion Weekly Sales Ad Coupon Match Ups 2/25 – 3/3

food_lion
Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Click here to see the complete list
B1G1 Sale Prices Based on Purchasing a Single Item
B1G1

.
Arnold Country Bread, 24 oz
  • $0.50/1 Arnold Sandwich Thin Rolls or Sliced Bread; DND – 1-18-15 SS – (exp. 04/30/15)

.
Juicy Juice 100% Juice Blend, 64 oz
Condiments, Spice & Baking
Save $1 more wyb 2 Nabisco Chips Ahoy Cookies 9.5 – 13 oz

.
Nabisco Chips Ahoy! Cookies, 9.5 – 13 oz – $2.50

Limit 1 Reward per shopping visit

Out-of-Pocket Price: $1.62
Final Price: $1.25

.
Kraft Salad Dressing, 16 oz – $2.00
Final Price: $1.50
Cookies, Snacks & Candy

.
Mott’s Applesauce, 6 pack – $2.00
  • $1.00/1 Mott’s Juice or Sauce – 1-11-15 SS – (exp. 02/28/15)
Final Price: $1.00
Dairy
Buy 2 I Can’t Believe It’s Not Butter 12 – 16 oz and get 1 dozen My Essentials Large White Eggs FREE

.
I Can’t Believe It’s Not Butter, 15 oz – $2.50

Limit 1 Reward per shopping visit

Final Price: $1.95
Meat, Poultry & Fish

.
Chicken, Leg Quarters, per lb – $0.69

Sold in 10 lb bags

Personal Care

.
Venus Swirl Razor, 1 ct – $7.99
  • $5.00/1 Venus Razor or Blade Refill – 3-1-15 PG – (exp. 03/31/15)
Final Price: $2.99
  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion Weekly Sales Ad Coupon Match Ups 2/18 – 2/24

food_lion
Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!  Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!Use this guide to understand all the abbreviations.When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Click here to see the complete list
B1G1 Sale Prices Based on Purchasing a Single Item
Multi-Item Deals
Spend $10 on ground beef and get one of each of these free: 12-16 oz Food Lion Lasagna Noodles, 28 oz Tuttorosso Diced Tomatoes, 16-26 oz Ragu Pasta Sauce and 8 oz Kraft Parmesan Cheese

.
Ground Beef
Beverages

.
Food Lion Soda, 2 L – $0.88
Cookies, Snacks & Candy

.
Nabisco Oreo Cookies, 7.5 – 18 oz – $2.50
  • $0.75/2 Nabisco Oreo Cookie Packages, 10.5 oz or Larger – 2-1-15 SS – (exp. 03/21/15)
  • $1.00/2 Nabisco Oreo Cookie Packages, 10.5 oz or Larger – 2-1-15 SS – (exp. 03/21/15)
Out-of-Pocket Price: $2.00
Frozen Foods

.
Gorton’s Fish Fillets – $2.99
Final Price: $1.99
Grains, Pasta & Sides

.
Skippy Peanut Butter, 15 – 16.3 oz – $2.49
Final Price: $1.94
Home Supplies

.
Pledge Furniture Polish, 9.7 oz – $3.79
  • B1G1 Pledge Furniture Care Product, Maximum Value $ 5.49 – 2-8-15 SS – (exp. 03/21/15)

Stacks With 

Out-of-Pocket Price: $1.89
Final Price: $1.39

.
Windex Glass Cleaner, 26 – 32.5 oz – $2.99
Final Price: $0.99
Meat, Poultry & Fish

.
Pork, Shoulder Picnic, Roast, per lb – $1.99
Personal Care
Save $2 More wyb 2

.
TRESemme Conditioner, 32 oz – $3.99

Limit 1 Reward per Shopping Visit

  • $2.00/1 TreSemme Product; Excludes Trial or Travel Size, Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip – 2-8-15 RP – (exp. 03/08/15)
Final Price: $1.99
  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion Weekly Sales Ad Coupon Match Ups 2/11 – 2/17

food_lion

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into! Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals! Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Click here to see the complete list
B1G1 Sale Prices Based on Purchasing a Single Item
Beverages

.
Mott’s Apple Juice, 8 pk 6.75 oz – $2.50
Final Price: $1.50
Cookies, Snacks & Candy

.
Snyder’s of Hanover Pretzels, 9 – 12 oz – $2.50
  • $1.00/2 Snyder’s of Hanover Pretzels, Tortilla Chips, or Cape Cod Potato Chips – 1-11-15 SS – (exp. 04/15/15)
Final Price: $2.00
Frozen Foods

.
DiGiorno Pizza, 12 in – $4.99

22.1 – 32.8 oz

  • $2.00/2 DiGiorno Pizzas – 1-25-15 RP – (exp. 02/28/15)
Final Price: $3.99

.
Gorton’s Fish Fillets, 7.6 – 11.4 oz – $3.59
Final Price: $2.59

.
Perdue Simply Smart Chicken Chunks, 22 – 24 oz – $7.49
Final Price: $5.99
Meat, Poultry & Fish

.
Chicken, Drumsticks, per lb – $0.99
Packaged Meats

.
Hormel REV Wrap, 3 oz – $1.50
  • $0.50/1 Hormel Rev AM Wrap – 2-8-15 SS – (exp. 04/06/15)
  • $1.00/2 Hormel Rev AM Wrap – 2-8-15 SS – (exp. 04/06/15)
  • $1.00/2 Hormel Rev Wraps – 2-8-15 SS – (exp. 04/06/15)
Final Price: $1.00
Miscellaneous
Save $10 on your next shopping trip when you spend $50 or more on participating gift cards

.
Gift Card

Includes: iTunes, Bass Pro Shops and Spafinder Wellness 365

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion: Buy Nutella (With New High Value Coupon) Get a FREE Loaf of Bread

nutella

I can hear the Nutella calling my name.

Print two of this new coupon to Save $2.00 when you buy one (1) 13oz jar or larger of Nutella® hazelnut spread and head to your local Food Lion beginning tomorrow (2/4).

When you buy a 13 oz size Nutella you get a FREE 20 oz sara lee whole grain bread!

Here is how the deal looks:

Nutella Hazelnut Spread, 13 oz – $3.59
Use Save $2.00 when you buy one (1) 13oz jar or larger of Nutella® hazelnut spread
OR $2.00/1 Nutella Jar, 13 oz or Larger – 2-1-15 SS – (exp. 03/30/15)
Final Price Out of Pocket: $1.59 for Nutella AND bread.

I am sure there is a limit of one per transaction so you may need to do more than one!

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion Weekly Sales Ad Coupon Match Ups 2/4 – 2/10

food_lion
Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!

Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Click here to see the complete list
B1G1 Sale Prices Based on Purchasing a Single Item
B1G1

.
Thomas’ Bagels, 19 – 22 oz
Condiments, Spice & Baking
Get a free 20 oz sara lee whole grain bread wyb 1 13 oz nutella hazelnut spread

.
Nutella Hazelnut Spread, 13 oz – $3.59
Final Price: $1.59
Plus Free Loaf of Bread
Cookies, Snacks & Candy
Get a free 4 oz baker’s white chocolate wyb 2 nabisco red velvet oreo cookies

.
Nabisco Red Velvet Oreo Cookies, 10.7 oz – $2.99

Limit 1 reward per shopping visit

  • $1.00/2 Nabisco Oreo Cookies, 10.5 oz or Larger
  • $0.75/2 Nabisco Cookie or Cracker Products, 4.5 oz or Larger; DND – 1-18-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $0.75/2 Nabisco Cookie, or Cracker Products, 4.5 oz or Larger – 1-18-15 SS – (exp. 02/28/15)
  • $0.75/2 Nabisco Oreo Cookie Packages, 10.5 oz or Larger – 2-1-15 SS – (exp. 03/21/15)
  • $1.00/2 Nabisco Oreo Cookie Packages, 10.5 oz or Larger – 2-1-15 SS – (exp. 03/21/15)
Final Price: $2.49

.
Lance Home Pack Sandwich Crackers, 6 – 14 oz – $2.50
Final Price: $1.50

.
Ocean Spray Craisins, 5 oz – $2.00
  • B1G1 Ocean Spray Snack Pack, 6 ct 1 oz or Original, 5 oz FREE wyb (1) Craisins Dried Cranberries; Maximum Value $3.10 – 1-4-15 RP – (exp. 02/18/15)
  • $1.00/1 Ocean Spray Craisins Dried Cranberries, 5 oz or (1) Snack Pack, 6 ct 1 oz – 11-23-14 RP – (exp. 02/21/15)
Final Price: $1.00

.
Pringles, 5.3 – 6.3 oz – $1.50
Final Price: $1.17
Frozen Foods

.
Red Baron 12″ Pizza, 19.86 – 24.2 oz – $3.33
Final Price: $2.83
Grains, Pasta & Sides

.
Knorr Rice Sides, 3.8 – 5.7 oz – $1.00
  • $0.50/1 Knorr Rice or Pasta Sides; Maximum 2 Identical Coupons Allowed In Same Shopping Trip – 1-25-15 RP – (exp. 02/22/15)
  • $0.50/2 Knorr Rice or Pasta Sides; Limit of 2 identical coupons in same shopping trip, No Cash Back – 1-25-15 RP – (exp. 02/22/15)
  • $1.00/2 Knorr Rice or Pasta Sides; Limit of 2 identical coupons in same shopping trip, No Cash Back – 1-25-15 RP – (exp. 02/22/15)
Final Price: $0.50
Meat, Poultry & Fish

.
Chicken, Breasts, per lb – $1.99

Boneless

Packaged Meats

.
Gwaltney Hot Dogs, 12 oz – $0.89
Final Price: $0.51
  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.