Last Day: Food Lion: Yoplait Yogurt As Low As Free

In case you missed the Yoplait deal last week I double checked today at my store and it has continued!

Food Lion is having their big deal sale and it gives you a STELLAR deal on Yoplait Yogurt.

In the best scenario (with only one computer to print off of) you can get 30 of them for around $.02 each!

Yoplait Individal Yogurts $.60 = $18.00
Buy 30 and get $15 off Instantly
Use 2 $1/10 Coupons (Manufacturer’s Coupon from Target.com) NO LONGER AVAILABLE
Use 1  $0.40 off SIX Yoplait Yogurt
Final Price: $.60 for 30 yogurts!

PLUS if you use Saving Star get another $.60 rebate!

If you have any questions be sure to check out Food Lion’s coupon policy!

This deal should continue through April 2nd so be sure to stock up!

PLUS people are reporting a Catalina coupon is printing when you check out:

Buy 15-19, Get $1.25 off Catalina for your  next visit
Buy 20+, Get $2 off Catalina for your next visit

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion Weekly Ad Coupon Match Ups 3/27 – 4/2

This post contains everything that is on sale in the Food Lion weekly ad for 3/27 – 4/2.

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!

Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!

Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

Food Lion continues their “Best Deal” Sale this week:

The Big Deal savings are applied instantly and you can mix or match:

Buy 10, Get $5 Off
Buy 20, Get $10 Off
Buy 30, Get $15 Off

Grocery

Green Giant Canned Vegetables 14.5-15.25 Oz. $.79

Dole Pineapple 20 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $1.00
– $1/3 Dole Pineapple, exp. 4/30/13 (SS 02/03/13 R)
– $0.50/2 Dole Pineapple, exp. 4/30/13 (SS 02/03/13 R)
– $0.75/2 Dole Pineapple, exp. 4/30/13 (SS 02/03/13 R)
– $0.50/2 Dole Pineapple, exp. 3/31/13 (ALL YOU Feb ’13)
Final Price: As low as $.63 each when you buy 2

Hanover Green Beans 50 Oz. $2.00
– $1/2 Hanover Canned Green Beans, exp. 4/30/13 (RP 03/24/13)
Final Price: $1.50 each when you buy 2

French’s French Fried Onions 6 Oz. $2.49 Ea. With $0.50 Off 1 Kiosk Coupon.

Bush’s Best Baked & Grillin’  Beans 21-28 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $1.79

King’s Hawaiian Bread or Rolls 12-16 Oz $2.50
– $1/2 King’s Hawaiian Products, exp. 5/19/13 (RP 03/24/13)
– FREE Half Dozen Eggs wyb King’s Hawaiian Round Bread, exp. 5/19/13 (RP 03/24/13)
– $1/1 King’s Hawaiian Hamburger or Hot Dog Buns, exp. 4/27/13 (SS 03/03/13 R)
Final Price: As low as $1.50

Nature’s Own 100% Wheat Bread 20 Oz. $2.19

Thomas Bagels 18-22 Oz. – Select Varieties – Available in Most Stores Limit 2 Free Buy One Get One Free

my essentials Brown ‘n Serve Rolls 10-12 Oz. 10-12 Oz. $1.79

Whoppers Easter Mini Robin Eggs or Starburst Jelly Beans 10 – 14 Oz. $2.00
– $2/3 Hershey’s Kisses, Reese’s, Hershey’s Miniatures, Hershey’s Eggs, Cadbury, Jolly Rancher or Whoppers, exp. 3/31/13 (SS 03/17/13 R)
Final Price: $1.33 each when you buy 3

Russell Stover Chocolate Bunny 5.5 Oz. $2.50

Maxwell House Coffee 28-34.5 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $6.99
– $1/1 Maxwell House Product, exp. 4/13/13 (SS 03/17/13)
Final Price: $5.99

Keebler Zesta, Sunshine Cheez-It or Tostitos 9-16 Oz. – Select Varieties Limit 2 Free Buy One Get One Free

Cadbury Creme, Caramel, or Candy Coated Miniature Eggs 1.2 Oz. – 1.5 Oz. Buy One Get One Free
– $2/3 Hershey’s Kisses, Reese’s, Hershey’s Miniatures, Hershey’s Eggs, Cadbury, Jolly Rancher or Whoppers, exp. 3/31/13 (SS 03/17/13 R)

Reese’s Peanut Butter Eggs 1.2 Oz. Buy One Get One Free

Crisco Cooking Oil 48 Oz. $2.50
– FREE Eggs wyb (1) Truvia Sweetener, Spoonable or Baking Blend with Sugar AND (1) Crisco Shortening Product, exp. 4/28/13 (RP 03/10/13 R)

Jell-O Flavored Gelatin or Instant Pudding Mix .6-6 Oz $1.00

Nestle’ Morsels 10-12 Oz. $2.50
– $1/3 Nestle Tollhouse Morsels, exp. 5/31/13 (SS 03/17/13 R)
– $0.75/2 Nestle Tollhouse Morsels, exp. 5/31/13 (SS 03/17/13 R)
– $1/2 Nestle Toll House Morsels, exp. 5/3/13 (RP 02/03/13)
Final Price: As low as $2.00 each when you buy 2

Pillsbury Cake Mix 15.25-18.9 Oz. $1.00

Kraft Salad Dressing 14-16 Oz. $2.00
– $2 off Kraft Dressing, Miracle Whip Dressing, Kraft Mayo or Kraft Barbeque Sauce wyb Chicken, exp. 4/15/13 (SS 03/17/13 R)

[Read more…]

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion: Yoplait Yogurt Cups $.06 Each

Have you checked out The Big Deal sale at Food Lion this week?

The reports online are that the Yoplait Yogurt Cups are on sale for $.60 each.

This sale is NOT in my local flyer but Food Lion constantly has deals in store that are not in the flyer so I think it’s probably a real deal.  Just be sure to check the price tag at your local Food Lion.

Yoplait Yogurt Cups $.60 each
Buy 10 Get $5 off Instantly
Use $0.40 off SIX Yoplait Yogurt
Final Price: $.06 each when you buy 10

Also a manufacturer’s coupon has popped up on Target.com for $1/10 Yoplait Yogurts!  This will give you 10 yogurts FREE!

And don’t forget to grab the taco seasoning for $.13 each!

Thanks The Coupon Challenge!

 

 

 

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion Shopping Trip- Saved About 85%

Today I made a rare coupon trip to Food Lion.  Normally since they don’t double and we have other stores that do Food Lion doesn’t get my coupons.

This week they are having their Big Deal Sale and there are some good deals to be had.

Here was my haul today:

10 packages Old El Paso Taco Seasoning $.79 each
Save $5 instantly since I bought 10
Used 2 $0.60 off 3 Old El Paso products (you could use three but I only have one computer set up to print right now) or there is a $1/10 coupon available.
Final Price: $1.70 or $.17 each

BUY 2 Quaker Instant Oatmeal & GET Quaker Perfect Portions FREE!  $2.00 each
Used$1/2 Quaker Product, exp. 6/30/13 (ALL YOU Feb ’13)
Final Price: $3.00 or $1.00 each

Alexia Sweet Potato Fries $2.67
Used $2.50/1 Alexia Product printable (hopefully you printed it when I posted it a few day ago)
Final Price: $.17

Yoplait Yogurt Cups $.60 each
Save $5 instantly since I bought 10
Uses $0.40 off SIX Yoplait Yogurt
Final Price: $.60 or $.06 each

Total before coupons and sales: $29.95

Total after coupons and sales: $5.47

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion Weekly Ad Coupon Match Ups 3/20 – 3/26

This post contains everything that is on sale in the Food Lion weekly ad for 3/20 – 3/26.

Before you go be sure to check the Food Lion Coupon Policy so you know what you are getting into!

Remember Food Lion will take up to 10 identical coupons so you can get some great deals!

Use this guide to understand all the abbreviations.

When you walk into Food Lion to scan your MVP card at the coupon scanner. You never know what coupons you will get! Remember that Food Lion generally will NOT coupon stack.

The Food Lion pricing in these match ups is for the Hampton Roads area of Virginia. Pricing will vary slightly by area, so be sure to compare these prices with your local store flyer.

The Big Deal savings are applied instantly and you can mix or match:
Buy 10, Get $5 Off
Buy 20, Get $10 Off
Buy 30, Get $15 Off

Grocery

Bruce’s Cut Yams 40 Oz. $2.50

French’s French Fried Onions 6 Oz. $2.99

Spam Luncheon Meat 12 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $2.50
– $1/2 Spam Product, exp. 4/8/13 (SS 02/10/13 R)
Final Price: $2.00 each when you buy 2

my essentials Cranberry Sauce 14 Oz. $.99

Fritos or Cheetos 9.25-10.5 Oz. – Select Varieties Buy One Get One Free

Nabisco Ritz or Snack Crackers 5.5-16 Oz. – Select Varieties Limit 4 $2.00

Hellmann’s Real Mayonnaise 30 Oz., Hellmann’s Real Mayonnaise 2 For $5.00 With $1.00 Off 2 Kiosk Coupon. Must Buy 2

Pillsbury Cake Mix 15.25-18.9 Oz. $1.00

Cadbury Easter Mini Eggs or Reese’s Butter Cup Miniatures 10-11 Oz. $3.50

BUY 2 Betty Crocker Premium Brownies, Pouch Cookies or Muffin Mix & GET $1.00 Off 48 Oz. my essentials Vegetable Oil. Limit 1 Reward Per Visit. $2.67

Betty Crocker Premium Brownies, Pouch Cookies or Muffin Mix14-21.2 Oz. – Select Varieties, BUY 2 Betty Crocker Premium Brownies, Pouch Cookies or Muffin Mix & GET $1.00 Off 48 Oz. my essentials Vegetable Oil. Limit 1 Reward Per Visit. $2.00

Reese’s Peanut Butter Bunny 5 Oz. $3.50

Nestle Morsels 10-12 Oz. $2.50
$0.50/2 Nestle Toll House Morsels printable
Final Price: $2.25 each when you buy 2

Old El Paso Seasoning 1 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $.79
– $1/4 Old El Paso Product, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.60/3 Old El Paso Product, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.60 off 3 Old El Paso products
Final Price: $.59 each when you buy 3

Ken’s Salad Dressing 16 Oz. $2.50
– $1/1 Ken’s Dressing, exp. 4/30/13 (SS 03/10/13 R)
– $1/2 Ken’s Dressing, exp. 4/30/13 (SS 03/10/13)
Final: As low as $1.50

Maxwell House Coffee 28-30.6 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $7.99
– $1/1 Maxwell House Product, exp. 4/13/13 (SS 03/17/13)
Final Price: $6.99

Peter Pan Peanut Butter 13-16.3 Oz. $2.50

A.1. Steak Sauce 10 Oz. $3.00

Quaker Instant Oatmeal 10.1-15.1 Oz. – Select Varieties, BUY 2 Quaker Instant Oatmeal & GET Quaker Perfect Portions FREE! Limit 1 Reward Per Visit. $2.00
– $0.55/1 Quaker Perfect Portions Instant Oatmeal, exp. 4/13/13 (RP 03/10/13 R)
– $1/2 Quaker Product, exp. 6/30/13 (ALL YOU Feb ’13)
Final Price: $.82 each when you buy 3

General Mills Cereals 16-17 Oz. – Cinnamon Toast Crunch, Lucky Charms or Honey Nut Cheerios $3.00
– $1/3 General Mills Big G Cereal, exp. 4/13/13 (SS 03/03/13 R)
– $1/3 General Mills Cinnamon Toast Crunch, Cocoa Puffs, Lucky Charms, Trix, Reese’s Puffs, Cookie Crisp, Golden Grahams, Kix, Frosted Toast Crunch, Peanut Butter Toast Crunch or Dora The Explorer Cereal, exp. 4/6/13 (SS 02/24/13 R)
– $1/3 General Mills Cereal, exp. 3/30/13 (SS 02/03/13 R)
Final Price: $2.67 each when you buy 3

Nature Valley Granola or Fiber One Bars 4.1-8.94 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $2.50
– $0.50/2 Nature Valley Granola Bars or Granola Thins, exp. 4/20/13 (SS 02/24/13 R)
– $1/3 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins, Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.50/2 Nature Valley Granola Bars, Nature Valley Granola Thins, Fiber One Chewy Bars, Fiber One 90 Calorie Chewy Bars or Fiber One 90 Calorie Brownies, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.50/2 Fiber One Chewy Bars, 90 Calorie Chewy Bars, 90 Calorie Brownies or Protein Chewy Bars, exp. 4/20/13 (SS 02/24/13 R)
Final Price: As low as $2.17 each when you buy 3

Food Lion Marinade 12 Oz. $1.88

my essentials Yellow Squeeze Mustard 16 Oz. $.91

my essentials Ketchup 24 Oz. $.97

Chex Mix or Bugles Corn Snacks 6-8.75 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $2.50
– $1/2 General Mills Bugles, Chex Mix, Pillsbury Baguette Chips, Gardetto’s Snack Mix or Green Giant Veggie Snack Chips, exp. 4/27/13 (SS 03/03/13 R)
– $0.50/2 General Mills Bugles, Chex Mix, Pillsbury Baguette Chips, Gardetto’s Snack Mix or Green Giant Veggie Snack Chips, exp. 4/27/13 (SS 03/03/13 R)
– $1/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.50/2 Chex Mix or 100 Calorie Snack, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)
Final Price: As low as $2.00 each when you buy 2

my essentials Snack Cakes 10.5-13 Oz. – Select Varieties $1.25

Sunshine Cheez-It Crackers 6-7 Oz. $1.67
– $1/2 Keebler Crackers or Sunshine Cheez-It Crackers, exp. 3/24/13 (RP 01/27/13 #2)
Final Price: $1.17 each when you buy 2

3-Pack Pop Secret Popcorn 4.8-10.5 Oz. – Select Varieties Limit 2 Free Buy One Get One Free

Pepperidge Farm Milano Cookies 5-7.5 Oz $2.99

Snyder’s Pretzel Sticks 9-16 Oz. $2.50

Keebler Chips Deluxe or Sandies Cookies 12.5-14.8 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $2.50

Planters Peanuts 16-20 Oz. $3.50
– $1/1 Planters Product, exp. 4/30/13 (SS 01/27/13 R)
Final Price: $2.50

Suddenly Salad 6-8.3 Oz. Buy One Get One Free

Kraft Deluxe Macaroni & Cheese 9.4-14 Oz. – Select Varieties – Velveeta or, THE BIG DEAL Participating Product. $2.00

Hormel Compleats 7.5-10 Oz. – All Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $2.00
– $1/1 Hormel Compleats Microwave Meal, exp. 4/8/13 (SS 02/10/13 R)
– $1/1 Hormel Compleats Microwave Meal, exp. 4/8/13 (ALL YOU Mar ’13)
– $1.00 off HORMEL COMPLEATS meal
Final Price: $1.00

Maruchan Ramen Noodles 3 Oz. $.20

Ragu Pasta Sauce 16-26 Oz. – Select Varieties, BUY 2 Ragu Pasta Sauce & GET 1 my essentials Pasta, 16 Oz. FREE! Limit 1 Reward Per Visit. $1.50

my essentials Long Grain Rice 1 Lb. $.77

Beverages

Coke Products 2 Liter $.99

Starbucks Coffee 10 Ct. K-Cups or 11-14 Oz. Bags – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $7.99
– $1.50/1 Starbucks Coffee Bag, exp. 4/10/13 (SS 02/10/13 R)
– $1/1 Starbucks Packaged Coffee, exp. 4/6/13 (SS 02/10/13 R)
– $3/2 Starbucks Packaged Coffee, exp. 4/6/13 (SS 02/10/13 R)
Final Price: As low as $6.49

my essentials Soda 12 Pack – 12 Oz. Cans $2.50

Pepsi Products 6 Pack – 16-16.9 Oz. Bottles $3.00

Nestle Pure Life Water 24 Pack – .5 Liter Bottles $3.50

Pepsi Products 18 Pack – 12 Oz. Cans $5.99

Minute Maid Premium Orange Juice 59 Oz. Carton $2.50

Dole Pineapple Juice 46 Oz. Can $2.00

Gatorade Thirst Quencher 32 Oz. $1.00

V8 V-Fusion Smoothie or Juice 36 Oz. Smoothie or 46 Oz. Juice – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $2.50

Food Lion Cranberry Juice 64 Oz. $2.49

Food Lion Premium Orange Juice 64 Oz. $2.50

Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice 59 Oz. – Select Varieties, Minute Maid Pure Squeezed Orange Juice $2.39 With $0.50 Off 1 Kiosk Coupon.

Powerade 8 Pack – 20 Oz. Bottles $4.50

Produce

Red Vine Cluster Tomatoes $.99

Navel Oranges 8 Lb. Bag $3.99

Cantaloupe $2.00

Cripps Pink Lady or Fuji Apples $1.37 lb

Honeydew or Personal Melons $2.50

Green Peppers $.69 each

Kiwi $.44

Sweet Onions $.79 lb

Matchstix Carrots 10 Oz. Pkg. $1.49

Whole or Sliced Portabella Mushroom Caps 6 Oz. $2.50

Broccoli Crowns $1.69 lb

Gold Potatoes 5 Lb. Bag $2.79

Marzetti Ranch Dip 13-15.5 Oz. $2.99

Bolthouse Farms Juices 15 Oz. $2.99

Frozen

Green Giant Box Vegetables in Sauce 8-10 Oz $1.00

my essentials Waffles 10 Ct. $1.98

my essentials Fish Sticks 24 Oz. $3.43

Edwards Creme Pies 23.5-36 Oz $4.99

Totino’s Pizza Rolls 40 Ct. – 19.8 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $3.00
– $1/2 Totino’s Rolls Snacks, exp. 4/20/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.75/3 Totino’s Rolls Snacks, exp. 4/20/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.35/1 Totino’s Rolls Snacks, exp. 4/20/13 (SS 01/27/13 R)
Final Price: As low as $2.50 each when you buy 2

Klondike Ice Cream Bars 6-8 Ct. – 16 Oz. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $3.00

Pillsbury Toaster Strudel 11.5 Oz. – All Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $2.00
– $1/3 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 4/27/13 (SS 02/03/13 R)
– $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 4/27/13 (SS 02/03/13 R)
– $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 4/27/13 (SS 02/03/13 R)
– $1/3 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 3/30/13 (SS 01/06/13 #2 R)
– $0.75/3 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 3/30/13 (SS 01/06/13 #2 R)
– $0.50/2 Pillsbury Toaster Strudel, Toaster Scrambles Pastries or Pancakes, exp. 3/30/13 (SS 01/06/13 #2 R)
Final Price: As low as $1.67 each when you buy 3

Refrigerated

Kraft Shredded or Food Lion Chunk Cheese 7-12 Oz $2.50

Pillsbury Grands! Biscuits 16.3 Oz. $1.67
– $0.75/3 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits, exp. 4/27/13 (SS 02/03/13 R)
– $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! or Grands! Jr. Biscuits, exp. 4/27/13 (SS 02/03/13 R)
– $0.30/2 Pillsbury Grands! Refrigerated Biscuits, exp. 4/27/13 (SS 02/03/13 R)
– $1/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits or Grands! Jr. Biscuits, exp. 3/30/13 (SS 01/06/13 #2 R)
– $0.40/3 Pillsbury Refrigerated Grands! Biscuits, exp. 3/30/13 (SS 01/06/13 #2 R)
Final Price: As low as $1.34 each when you buy 3

my essentials Sour Cream 16 Oz. – Regular, Light or Nonfat $1.47

my essentials Cream Cheese 8 Oz. Bar $1.25

my essentials or Food Lion String Cheese 10-21 Oz. $2.97

my essentials or Food Lion Vegetable Oil Spread 45 Oz. $2.19

Household, Health and Beauty

Scott Extra Soft Bathroom Tissue or Scott Paper Towels 12 Double Rolls Bathroom Tissue or 6 Mega Rolls Paper Towels $4.99
– $1/1 Scott Bath Tissue, exp. 4/27/13 (SS 03/17/13 R)
– $1.25/2 Scott Towels, exp. 4/27/13 (SS 03/17/13 R)
– $0.75/1 Scott Towels, exp. 4/27/13 (SS 03/17/13)
– $0.75/1 Scott Bath Tissue, exp. 4/27/13 (SS 03/17/13)
Final Price: As low as $3.99

Tide or Gain Laundry Detergent Tide 75 Oz. Liquid or 66 Oz. Powder or Gain 100 Oz. Liquid or 91-100 Oz. Powder $9.99
– $0.20/1 Tide Detergents, Tide Boost, Downy or Bounce, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13 R)
– $3/3 Tide Detergents, Tide Boost, Downy or Bounce, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
– $1.50/2 Tide Detergents, Tide Boost, Downy or Bounce, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
– $0.40/1 Tide Detergents, Tide Boost, Downy or Bounce, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
Final Price: As low as $8.99 each when you buy 3

Kingsford or Matchlight Charcoal Briquets 6.3-8.3 Lb. – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $5.99

Home 360 Fabric Softener Sheets 80 Ct. $3.19

my essentials Napkins 250 Ct. $1.99

Home 360 Pet Kibble Dry Dog Food 17.6 Lb. Bag $9.99

Xtra Liquid Laundry Detergent 150-175 Oz. $5.00

Downy Unstopables 13.2 Oz. $5.99

Gain Fabric Softener Sheets 80 Ct. $3.99

Downy Liquid Fabric Softener 41-51 Oz. $5.49
– $0.20/1 Tide Detergents, Tide Boost, Downy or Bounce, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13 R)
– $3/3 Tide Detergents, Tide Boost, Downy or Bounce, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
– $1.50/2 Tide Detergents, Tide Boost, Downy or Bounce, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
– $0.40/1 Tide Detergents, Tide Boost, Downy or Bounce, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
Final Price: As low as $4.49 when you buy 3

Shout or Shout Advanced Stain Remover Spray 22-30 Oz. or 14 Oz. Advanced $2.49
– $0.75 off any TWO Shout Laundry products
Final Price: $2.12 each when you buy 2

Bounty Paper Towels 2 Big Rolls – 88.9 Sq. Ft. $3.99
– $1/2 Bounty Towels or Napkins, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13 R)
– $0.25/1 Bounty Towels, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
Final Price: As low as $3.49 each when you buy 2

Charmin Ultra Bath Tissue 6 Double Rolls $4.79
– $0.20/1 Charmin Product, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13 R)
– $0.25/1 Charmin Product, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
Final Price: As low as $4.54

Glad Kitchen Bags 13 Gallon, 34-45 Ct. $7.49

Ziploc Sandwich Bags 100 Ct. $2.99
– $1/2 Ziploc Bags, exp. 4/27/13 (SS 03/17/13)
Final Price: $2.49 each when you buy 2

Chinet Value Pack Plates 32 Ct. $4.99

IAMS Dry Dog Food 13-17.5 Lb. Bag – Select Varieties, THE BIG DEAL Participating Product. $17.99
– $1/1 Iams Dry Dog or Cat Food, exp. 3/31/13 (RP 02/17/13)
Final Price: $16.99

Mighty Dog Canned Dog Food 5.5 Oz. $.60
– $2/12 Purina Mighty Dog Cans, exp. 5/16/13 (RP 03/17/13)
Final Price: $.43

Meow Mix Original Dry Cat Food 24 Lb. Bag $18.49

Friskies Dry Cat Food 3.15 Lb. Bag $3.99
– $1.50/3 Purina Friskies Dry Cat Food, exp. 5/10/13 (RP 02/10/13)
Final Price: $3.49 each when you buy 3

Home 360 Box Diapers 48-96 Ct. – Sizes 3-6 $15.99

Huggies Jumbo Diapers, Pull-Ups or Goodnites 9-50 Ct. $9.99
– $2/1 Pull-Ups Training Pants, exp. 3/23/13 (SS 02/24/13 R)
– $1.50/1 Huggies Little Movers or Slip-On Diapers, exp. 3/23/13 (SS 02/24/13 R)
– $2/1 Huggies Little Movers or Slip-On Diapers, exp. 3/23/13 (SS 02/24/13 R)
Final Price: As low as $7.99

Pedialyte 1 Liter $4.99
– $1.50/1 Pedialyte Product, exp. 3/31/13 (SS 01/20/13)
Final Price: $3.49

2-Pack Gerber 2nd Foods Baby Food 7 Oz. $1.00

Gerber Graduates Puffs, Crunchies & Wagon Wheels 1.48 Oz. $2.00

Gerber Fruit Juice 32 Oz. $2.50

Dove Shampoo or Conditioner 12-16 Oz. $3.00

6-Pack Dove Bar Soap 24-25.5 Oz. $6.99

Crest Toothpaste 6.4 Oz. $2.50
– $1/2 Crest Toothpaste, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13 R)
– $0.50/1 Crest Toothpaste, exp. 3/31/13 (P&G 03/03/13)
Final Price: $2.00

Tampax Pearl or Always Infinity Maxi Pads 12-20 Ct. $4.00

Aleve 20 Ct. Gelcaps, 24 Ct. Tablets or 24 Ct. Caplets $3.99

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Food Lion: Old El Paso Taco Seasoning $.13 Each

I found a great deal this week on taco seasoning at Food Lion (beginning 3/20).

Old El Paso Seasoning $.79
Buy 10 and get $5 off instantly
– $1/4 Old El Paso Product, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.60/3 Old El Paso Product, exp. 3/23/13 (SS 01/27/13 R)
– $0.60 off 3 Old El Paso products (you can print 2 per computer)
Final Price: As low as $.13 each

You can use any combination of the coupons above- just be sure you buy 10 packets!

 

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.


Locals: Traditional St. Patrick’s Day Food Prices


Looking to make some traditional St. Patrick’s Day meals in your house?

If you live around Hampton Roads, here are the prices at your local stores:

Corned Beef
Farm Fresh $3.99lb
Food Lion $2.99lb
Harris Teeter $3.49lb
Kroger $3.49lb
$5 Mail-In-Rebate on Corned Beef Purchase

Cabbage
Farm Fresh 33¢ lb
Food Lion $.39 lb
Harris Teeter 4 pounds/$1
Kroger 33¢ lb

Potatoes (5 lb bag)
Farm Fresh $2.50
Food Lion $2.50
Harris Teeter (Yukon Gold Potatoes) $3.99

Miscellaneous
Harris Teeter Irish Soda Bread 16 oz $3.99
Harris Teeter St. Patrick’s Day cupcakes 6ct $4.49

  • Share This Post:
  • Share This Post on Facebook
  • Email this Post
  • Share this Post on Twitter
It is important to note that this blog accepts forms of cash advertising, sponsorships, paid insertions, or other forms of compensation. The compensation received will never influence the content, topics or posts made in this blog. All opinions stated in this blog belong to its author and no one else. I will only endorse products, companies, and services that I have found worthy of my time and opinion. A Frugal Chick is a participant in the Amazon Services LLC Associates Program, an affiliate advertising program designed to provide a means for sites to earn advertising fees by advertising and linking to www.amazon.com.